๑۩۞۩๑ BOSNIAN MAGIC ๑۩۞۩๑

WELCOME TO BOSNIAN FORUM DEDICATED MAGIC AND FORTUNE TELLING – REGARDS FOR READERS FROM IRAN, SYRIA, EGYPT, IRAQ, FRANCE, GREECE, PALESTINE, SWEDEN, NORWAY, LIBANON, CHINA, BULGARIA, ROMANIA, INDIA, PAKISTAN, USA, AUSTRALIA, UKRAINE, VENEZUELA...

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Latest topics
» Šta mislite o aspirinu?
Today at 7:37 am by Amira

» Izetbegović: Samo tražimo pravdu zbog onog što je Milošević uradio
Yesterday at 7:08 am by Donaton

» Kakve je boje mokraća
Thu Feb 16, 2017 4:10 pm by Emina

» Bosna i Hercegovina za razvoj saradnje sa Iranom
Thu Feb 16, 2017 9:30 am by Donaton

» Čaj za izbacivanja viška tečnosti
Wed Feb 15, 2017 8:57 am by ferka

» Mršaviti bez puno muke
Wed Feb 15, 2017 8:56 am by ferka

» Čajna mješavina za dobro raspoloženje
Wed Feb 15, 2017 8:53 am by ferka

» Tilsum (zapisi) "hodže" šarlatana
Tue Feb 14, 2017 6:36 pm by Lahmadzum

» Ljubavni zapis
Tue Feb 14, 2017 10:37 am by Sadaka

February 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
CalendarCalendar
Statistics
We have 502 registered users
The newest registered user is Papićulo

Our users have posted a total of 20010 messages in 1778 subjects
Most active topics
Bošnjačke basme i bajalice
Kako otkriti da li ste žrtva crne magije?
Pitanje o zapisima?
Bogumilstvo i Bošnjaci
Magija & Uvod
Mitologija Bosne i Hercegovine
Ljubavni sihir sa 41 zrno graha
Bosnian mythology
Pohvala od forumaša
Introduction to Lenormand Cards and Lenormand Card reading
Top posting users this week
Emina

ferka

Šansel

Jasminka

Amira

Donaton

Sadaka

Ariana

Yildiz

BOLTHORN VELES

Keywords
kalendar karte tilsum pecat skidanje Karin ciganske talisman svijecama sihir falanje tilsumi gatanje Spell Jinn ljubavne venerin magic crnom ljubavna dove Novac dzin ljubav black spells

Share | 

Tajna bosanske ljubavne magije

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Yildiz

Broj komentara : 355
Mjesto : Bosna

PostSubject: Tajna bosanske ljubavne magije   Mon Apr 27, 2015 3:51 pm

Kada se govori o bosanskoj ljubavnoj magiji onda je najbolje početi sa istinitom pričom iz Prijedora o jednoj ženi koja je imala nevjernog muža, sto je ženu dovodilo do očaja. Od komšija je saznala da nekim slučajem njena svekrva poznaje tajne ljubavne magije pa se ohrabrila da je zamoli za pomoć da njenog sina učini dobrim suprugom. Tradicionalno odgojena da se brak mora sačuvati, posebno zbog djece, svekrva joj nakon kraćeg premišljanja reče da će joj pomoći ali je upita da li ona uopće zna u šta se upušta, jer po njenim riječima, jednom kad se krene sa tom praksom onda nikad nema povlačenja iz toga. No, to nije nimalo pokolebalo mladu ženu.
Svekrva svoju snahu posavjetova da pronađe živu žabu i dvije grančice od lješnjaka te da se nakon toga pomokri u brašno, što se nekad smatralo velikim svetogrđem, i od njega zamijesi maslenjak kojim će promjeniti svijest mužu i učiniti je atraktivnom i poželjnom. Ona je slijedeći njen magijski recept napravila tijesto i gazeći ga nogama rastanjila ga po sofri ( tradicionalni okrugli stol za pripremu tijesta kod Bošnjaka). Onda je stavila na tijesto žabu, uzela dvije ljeskove grančice i udarajući lagano po žabi govorila: "Zovi mi moga NN!" Nakon toga žabu skloni sa tijesta, isječe u njemu krug pa se skide gola i provuče niz svoje tijelo tijesto, presloži ga nekoliko puta, stavi u tepsiju i ostavi u šporet da se ispeče.Gotov maslenjak na kraju servira nevjernom mužu  koji pojede dobar dio i ne sluteći šta zapravo jede. U vrlo kratko vrijeme on se promjeni prema njoj te je stade obasipati ljubavlju i pažnjom. No, niti jedna magija nije vječna pa se i ovoj bližio kraj i čim mlada supruga primjeti da joj muž opet postaje buntovan shvati da je njena svekrva imala pravo - morat će cijeli život ponavljati magiju želi li skladan bračni život.
U bosanskoj magiji žaba predstavlja šejtana, odnosno studioznije analizirano božansko biće naših ilirskih predaka - Veliku Majku predstavljenu u liku vještice, što se vrlo jasno vidi u drugoj verziji ovog recepta gdje se ne koristi žaba već dok provlači niz svoje golo tijelo tijesto maslenjaka djevojka ili žena govori: "šejtane, pomozi mi, budi mi na usluzi...." Poveznicu između šejtana i žabe nalazimo još u predaji o ženama iz familije Dizdarević i sceni kada jedna od njih ugleda na putu veliku trudnu žabu i gurajući je nogom govori joj da je pozove kada se porodi, što se na kraju i dogodi kada sami džini dolaze po ženu i vode je žabi odnosno vještici da joj pomogne pri porođaju.
Ljubavna magija također traži strogo pridržavanje pravila te i najmanja pogreška može izazvati neželjene posljedice. Moćne i izuzetne ljubavne čarolije tradicionalne se u Bosni izvode uz pomoć devet zrna graha, devet zrna kukuruza, pšenice, devet grančica vrbe, etc, koji se na kraju rituala bace u vatru niskog inteziteta. Rasima Š.iz Bihaća priznaje da se plaši magije jer sa njom ima neugodno iskustvo. U tajne magije uputila ju je stara susjeda kojoj je ona godinama pomagala u poslovima po kući. Kako su sa vremenom postale jako bliske Rasima joj se redovito povjeravala o svojim bračnim problemima te joj je starica jedne prilike otkrila nekoliko ljubavnih recepata koje je ona u svojoj mladosti prakticirala. Kako se u to vrijeme njenim problemima u braku nije naslućivao kraj Rasima je odlučila isprobati ljubavni recept sa zrnima graha u nadi da će joj on pomoći smiriti muža i učiniti ga vjernim supružnikom.
-"Sve sam dobro napravila osim zadnjeg dijela, otkrila je Rasima, i umjesto na tihu vatru zrna sam bacila u rasplamsalu vatru. U toku naredna dva dana svi moji ukućani su se razboljeli, svako od njih se žalio na umor, vrtoglavicu, glavobolju i nedostatak apetita. Odmah sam posumnjala šta bi mogao biti uzrok tome. Otrčala sam do susjede i rekla joj šta se desilo. Ona mi je sugerirala da u kući zapalim malo šećera, mljevene kafe i stručak sedefa te da nakon pola sata otvorim sve prozore i vrata. Istog dana kada sam to učinila ukućani su nekim neobjašnjivim čudom ozdravili?! Od tada nisam više isprobavala niti jedan magijski recept"
Back to top Go down
View user profile
Fata od zlata

Broj komentara : 908
Mjesto : Što ne mogu ja bez straha poginuti od sevdaha

PostSubject: Re: Tajna bosanske ljubavne magije   Tue Apr 28, 2015 8:15 am

Hvala za izvanredan text yildiz Smile
Sedef je ruta jel tako?
Back to top Go down
View user profile
Soraya

Broj komentara : 585