๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Raise your voice against Israel and everyone who protects these criminals, because we all have that right. The right to freedom, the right to life, and the right to choose. No one has the right to silence us!
 
HomePortalLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Kad mlada "obzine"

Go down 
AutorPoruka
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4491
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Kad mlada "obzine" Empty
KomentarNaslov komentara: Kad mlada "obzine"   Kad mlada "obzine" EmptyWed Mar 13, 2013 6:57 am

U bošnjačkom narodu postoji vjerovanje da zmija, vuk ali i žena nakon poroda mogu "obzinuti" čovjeka i time ga uništiti. O tom vjerovanju pisao je i Muhamed Fejzi-beg u svom pohvalnom radu o bošnjačkim narodnim vjerovanjima:

Pišući ova praznovjerja u kući jednog moga sasma bližnjeg rođaka, desila se tu slučajno i njegova žena u nekom domaćem poslu. Ona radijaše svoj posao, a ja pisah, dok se pomoli jedna stara žena, koja se zbog svoje starosti ne htjedne sakriti od mene. Ona uniđe u sobu, a moja je nevjesta dočeka riječima: "Hodi, hodi, Husagince, otkad te bona ne ima, da nam dođeš; ja mislim, šta je od naše Husaginice bilo?"

"Što će biti moja hanuma; neće grom u koprive, a i smrt na me" reče Husiginca, odbacujući čember s glave. "i ova smrt, moja hanuma, kao da po hateru hoda" nastavi Husaginca odbaciv čember, "gospoda mru a mi fukare živimo, samo da se patimo na ovom svijetu i ništa više. Eto pomisli, moja hanuma, bijahu rekli, da je grah skočio po marjaš na oci, a ja se jadna obradovah, te ono što sam od vas hanuma isprosila nešto graha štedila i štedila, dok sam deset oka nakupila, pa mišljah sad ću ga prodati i kupiti sebi štogod obuće, kad ja danas kukavica jadna posla ga po Meši Ibrinom u čaršiju - šta misliš, moja hanuma, šta je? Onaj ličinaš, onaj ugursus, ono kopile, da mu ovako rečem, bože me ne pokaraj, šta je uradio od mog jadnog nebilog graha: prodo ga i poloko, da Bog da mu na grdne rane izlazio! Baš se hudoj fukari ne da: da u more udrobi, suho bi pokusala!

"Prođi se, boga ti, Husaginice, uvijek nekakva kukanja i plakanja" opomenu je moja nevjesta.

"Bog, koji je tebi halk učinio, dao je stobom i tvoju nafaku. Kako si onaj grah stekla, tako ćeš i drugi steći. Nećemo mi tebe gledati, ne boj se ti; da ti od gladi skapavaš, a vala nećeš biti ni gola ni bosa".

"Vala, tako je, hanuma" potvrdi Husaginica "da Bog da, da meni moje hanume budu zdrave i žive, ama moj hudi grah ode u mejhanu" - "Ko o čemu a ti o grahu" produži nevjesta "ja mim, a ti mlin" -"Neću, neću" nastavi Husaginica "draga hanuma, više ni u usta ga uzeti.Što radi beg, kako je malo bešče (begče) Imaš li šta ozdo od matere; kako li su oni, misle li ono na skoro amo? Baš sam ih se zaželila.Da hoće još koji put doći, da ih vidim dunjalučkim očima; more se bogme za čas umrijeti, jadni smo se rodili. Ovaj svijet jedan cvijet, ovaj insan bio behar; svaki cvijet ć' uvehnuti, bio behar opanuti, ovaj insan pomrijeti, u kabur se zatvoriti; valja Bogu dževap dati.Da je Bog dao, da se nikako ni rodili nijesmo; je li de, draga hanuma?"

"Tako je, Husaginice, i nikako drugačije" potvrdi nevjesta ."Kako li je Ibrahim-begovica, prođe li joj glava?"

"Da si ti zdravo, hanuma" odgovori Husaginica sasma zabrinuto.

"Šta, jadna, zar je umrla?" zapita je nevjesta sasma začuđeno.

"Bogme jest" odgovori Husaginica tiho, a zatim odmah nadodaše "Znala sam ja, da će tako biti, ama nehtje ona mene lude i budalaste poslušati, kad ja njoj govorah, dok joj još sjeđaše mlada ne razvijena u odaji: ne izlazi, hanuma, pred mladu, dok je još u zavitku, obzinuće te mlada, pa nećeš ni godine skrasiti.Ona rahmetli ne htjede poslušati, pa eto što bi od nje!"

"Pa zar je ona izašla pred mladu, dok je još sidjela u zavitku?" zapita nevjesta, izvaliv oči u Husaginicu - "Ma ja šta ti ja kažem, draga hanuma" odvrati Huseginica."Jest bogme, odmah"

"Kuda Ibrahim-begovica" požali je nevjesta "da je znala, čemu se je radovala.Eh, ako Bog da, neće ni njoj (mladi) zadugo biti!"

Bijah se i ja umiješao u taj njihov razgovor, dokazujući, da je to puko praznovjerje i da je mlada u tom pogledu sasvim nevina; ali ti moji dokazi ništa ne pomogoše. Oni ostaše pri svom, da je mlada istom dovedena još u zavitku obzinula svoju svekrvu i da je to jedini razlog, zbog kojeg je Ibrahim-begovica tako naglo umrla.
Na vrh Go down
 
Kad mlada "obzine"
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑ :: ۞ ETNOLOGIJA BiH - ETHNOLOGY BiH ۞-
Idi na: