๑۩۞۩๑ BOSNIAN MAGIC ๑۩۞۩๑

WELCOME TO BOSNIAN FORUM DEDICATED MAGIC AND FORTUNE TELLING – REGARDS FOR READERS FROM IRAN, SYRIA, EGYPT, IRAQ, FRANCE, GREECE, PALESTINE, SWEDEN, NORWAY, LIBANON, CHINA, BULGARIA, ROMANIA, INDIA, PAKISTAN, USA, AUSTRALIA, UKRAINE, VENEZUELA...

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Latest topics
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistics
We have 555 registered users
The newest registered user is MilePile

Our users have posted a total of 21348 messages in 1973 subjects
Most active topics
Bošnjačke basme i bajalice
Kako otkriti da li ste žrtva crne magije?
Pitanje o zapisima?
Bogumilstvo i Bošnjaci
Mitologija Bosne i Hercegovine
Pohvala od forumaša
Bosnian mythology
Stare slike, razglednice i poštanske markice iz Bosne i Hercegovine
Tilsum (zapisi) "hodže" šarlatana
Liječenje uz pomoć harfova
Top posting users this week
Fata od zlata

Amira

Donaton

Šansel

Jasminka

habanera

Keywords
Seal poludi Kako dvoje kalendar magija ljubavni Hodza Ljubavna spells stravarka crnom bajanje razdvojiti arabic sunce sihir sunca tilsum astrological Tarot crni talisman Grah zapis hours

Share | 

Bild: Izbjeglice iz BiH učinile su Švedsku boljom zemljom

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Donaton
Admin

Broj komentara : 3144
Mjesto : Basania

PostSubject: Bild: Izbjeglice iz BiH učinile su Švedsku boljom zemljom   Tue Feb 28, 2017 8:52 am

SAHARTV - Bivši premijer i ministar vanjskih poslova Švedske i visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Carl Bildt objavio je kolumnu u listu „Washington Post“ u kojoj je naveo da su izbjeglice iz BiH „učinile Švedsku boljom zemljom“.

On je o ovome govorio u svjetlu oštrije antiimigrantske politike novog američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Etničko čišćenje

- Početkom devedesetih sam bio premijer Švedske i oko Božića sam posjetio naše vojnike u mirovnoj operaciji u Hrvatskoj. Rat je bjesnio u BiH i smogao sam hrabrosti otići i do mosta na granici između te dvije zemlje. Preko njega su prelazili autobusi očajnih izbjeglica. Etničko čišćenje zapadne Bosne je bilo u svojoj završnoj fazi – napisao je Bildt.

U Švedskoj su se u to vrijeme borili s ekonomskom krizom i najmasovnijim prilivom izbjeglica ikada, s obzirom na to da je samo u jednoj godini stiglo oko 100.000 žena, djece i muškaraca s Balkana.

- Većina su bili Bošnjaci iz Bosne. Kombinacija poplave izbjeglica i povećanje nezaposlenosti pokrenulo je žučnu, otrovnu debatu. Neki su sabirali i koristili sve moguće argumente protiv izbjeglica. Žao mi to i spominjati, ali neki su pribjegavali i nasilju – prisjeća se Bildt.

Dalje navodi da mu je nekoliko godina kasnije na jednom javnom okupljanju u Švedskoj prišla mlada žena, Anna Ibrišagić iz Bosne. Njen put od Sanskog Mosta do Luleae bio je samo početak. Počela se baviti biznisom i politikom, izabrana je u švedski parlament, a potom i u Evropski parlament kao prva Bosanka. Deset godina bila je zastupnica izabrana iz Švedske i od Šveđana.

Dobro im ide

Bildt je naveo da su brojne studije pokazale da su se izbjeglice iz Bosne dobro integrirale u švedsko društvo te da im u prosjeku „ide dobro, čak i bolje nego onima koji su ovdje rođeni“.

- Svuda su prisutni: u sportu, kulturi, biznisu i politici. Oni su dali jedan poseban začin našoj zemlji, ali su i dalje prilično isti kao mi, Šveđani. Oni mašu švedskom zastavom i pjevaju naše pjesme. Vjerujem da su oni učinili Švedsku boljom zemljom – rekao je diplomata.
Back to top Go down
View user profile

Bild: Izbjeglice iz BiH učinile su Švedsku boljom zemljom
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Low mileage 1985 in Stuart Fla