๑۩۞۩๑ BOSNIAN MAGIC ๑۩۞۩๑

WELCOME TO BOSNIAN FORUM DEDICATED MAGIC AND FORTUNE TELLING – REGARDS FOR READERS FROM IRAN, SYRIA, EGYPT, IRAQ, FRANCE, GREECE, PALESTINE, SWEDEN, NORWAY, LIBANON, CHINA, BULGARIA, ROMANIA, INDIA, PAKISTAN, USA, AUSTRALIA, UKRAINE, VENEZUELA...

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Latest topics
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistics
We have 555 registered users
The newest registered user is MilePile

Our users have posted a total of 21348 messages in 1973 subjects
Most active topics
Bošnjačke basme i bajalice
Kako otkriti da li ste žrtva crne magije?
Pitanje o zapisima?
Bogumilstvo i Bošnjaci
Mitologija Bosne i Hercegovine
Pohvala od forumaša
Bosnian mythology
Stare slike, razglednice i poštanske markice iz Bosne i Hercegovine
Tilsum (zapisi) "hodže" šarlatana
Liječenje uz pomoć harfova
Top posting users this week
Fata od zlata

Amira

Donaton

Šansel

Jasminka

habanera

Keywords
hours zapis spells astrological poludi Hodza sunca bajanje Seal Kako dvoje magija stravarka sihir razdvojiti Grah ljubavni Tarot tilsum sunce talisman crni arabic kalendar crnom Ljubavna

Share | 

Amar Mušeljić: Počinjemo proizvodnju sijalice koja radi i bez struje

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Donaton
Admin

Broj komentara : 3144
Mjesto : Basania

PostSubject: Amar Mušeljić: Počinjemo proizvodnju sijalice koja radi i bez struje   Sun Sep 24, 2017 1:01 pm

Da u Bosni i Hercegovini ima uspješnih mladih ljudi, koji su se otrgnuli od letargije i indolentnosti, pokazuje primjer 22-godišnjeg Amara Mušeljića iz Kaknja koji je prvi u BiH pokrenuo proizvodnju LED sijalica.

Mušeljić u intervjuu za Radiosarajevo.ba, između ostalog, govori o svom putu do osnivanja firme, odlučnosti da se izbori za sebe, proizvodnji LED sijalica, ekološkoj svijesti, ali razlozima ostanka u BiH.

Radiosarajevo.ba: Kako je počela Vaša priča s proizvodnjom LED sijalica i zašto ste se baš odlučili za proizvodnju rasvjete?

Mušeljić: Priča je počela dok sam još studirao na Mašinskom fakultetu. Od djetinjstva sam volio elektrotehniku, elektroniku i komponente. Za proizvodnju LED sijalica sam se odlučio jer sam imao novčanih problema i nisam mogao studirati na fakultetu, tako da sam morao nešto uraditi, pronaći posao. U BiH je teško naći posao, posebno dobro plaćen posao. U Kaknju su plaće niske, kreću se oko 420 KM, koliko je najniža plaća u FBiH, u Sarajevu je to možda malo i više. Zbog toga sam morao pokrenuti biznis. Općina Kakanj bila je raspisala program poticaja “Pokreni svoj posao”. Refundirali su sredstva novim firmama u iznosu od 3.000 KM za nabavku repromaterijala i stalnih sredstava. Firma je bila registrirana prije konkursa.

Ja sam se upustio u tu priču i prije konkursa. Želio sam otvoriti firmu i pokrenuti proizvodnju. Direktna proizvodnja LED rasvjete je nešto novo, čega nema ni u Bosni ni na čitavom Balkanu. Sve je uvoz. Istraživao sam mnogo i pitanje je bilo kako nabaviti mašinu za proizvodnju i repromaterijal. Općina daje 3.000 KM, odnosno refundira, a ja sam morao unaprijed imati taj novac. Išao sam na varijantu podizanja kredita u većem iznosu nego što mi je bilo potrebno za registraciju firme. Posudio sam novca od osoba oko sebe. Od novca koji sam posudio, nabavio sam mašinu. Raspitao sam se kako šta funkcionira. Istraživao sam dugo vremena, kako se proizvodi LED sijalica, koja količina plastike ide, koja granulacija itd. To je dug proces, ali sve se može kad se hoće. Otkako su mediji počeli pisati o meni, ni sam ne znam kako ću stići sve proizvesti, jer imam mnogo narudžbi. U narednih mjesec-dva imamo naručene dvije palete, to je nekoliko hiljada komada sijalica. Ja sam mogu proizvesti dnevno 150 sijalica. Sve se ručno radi. Naša sijalica, osim što je domaći proizvod, ona je i ručni rad. Ne postoji mašina u serijskog proizvodnji koja sama sklapa i lemi. Mi samo brizgamo plastiku, odnosno pravimo kućište. Elektroniku ubacujemo od komponenti iz uvoza iz Njemačke, Turske i Kine.
Back to top Go down
View user profile

Amar Mušeljić: Počinjemo proizvodnju sijalice koja radi i bez struje
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» MG6 from Avis - review by Patpending
» Stereo for the Silver Wing???