๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Raise your voice against Israel and everyone who protects these criminals, because we all have that right. The right to freedom, the right to life, and the right to choose. No one has the right to silence us!
 
HomePortalLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Bošnjačka folklorna vjerovanja

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4495
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačka folklorna vjerovanja - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačka folklorna vjerovanja   Bošnjačka folklorna vjerovanja - Page 2 EmptyThu Jul 21, 2022 7:55 am

Ko sanja zvijezde sudbina mu se mjenja.

Sanjati nož ili noževe: uskoro će vam se desiti svađa. Ako su u snu noževi ukršteni ili u znaku krsta: čuvajte se, neko će vas napasti sa željom da vam nanese ozljede.

Kad čovjek upozna svog dušmanina, treba da tri puta oko svog ognjišta i vatre obiđe "za Suncem" (u smjeru kazaljke na satu), i da sedam puta dušmansko ime spomene a svaki put, kada mu ime izgovori, da u vatru pljune. Ako ga se ne prođe, onda treba da odreže nokta od kažiprsta desne ruke, pa da se okrene prema njemu ili prema njegovoj kući i onaj nokat sprži.

Kad je neko od kućne čeljadi dušmanin, neka uzme pahotine (paučine), malo soli i nokta odrezanog s prsta išareta (kažiprst), pa sve to neka turi u jastuk pod glavu, gdje mu dušmanin spava. Poslije tri dana treba da mu još od straga preguli (pokida, razdere) košulju.

Ko ima neprijatelja, pa ga se želi kutarisati, neka nosi na sebi izvraćene haljine.

Kad je čovjek na dalekom putu pa čuje lažan glas, znači, da mu se rodio dušmanin. Istinit glas čuti, da mu se rodio prijatelj.

Dušmanina treba pogledati kroz svoje gaće i reći: "Ne bio ja u tvojim gaćama nego ti u mojim! ".

Kada ti se štuca gladnom spominje te dušmanin, a ako sitom onda prijatelj. Poneke stare žene po Cazinskoj krajini kad im se štuca govore ovu  basmu:" Ako je prijatelj do mene doš'o mene obaš'o, ako je hasum do mene ne doš'o mene ne naš' o, akobogda amin."

Kad neko vidi da mu se dušmani svađaju treba da tare nokat od nokat pa će se oni razjariti i potući.

Ona žena koja pije vrelu kahvu ili drži vrelu posudu u rukama ne plaši se muža.

Prospe li se kahva: biće ti lijep momak ili djevojka.

Ako djevojka voli popiti kahveni talog imaće bogatog muža.

Kad neko jede a neko drugi mora da ide, bez obzira što ovaj jede, onda se kaže: " Pomjeri sofru! ".

Ako se pita zamota ne valja da se stavi u tepsiju u sredinu dok tijesto nije presječeni na jednom mjestu.

Ne valja salatu ili bilo šta drugo mješati nožem jer se tako priziva svađa.

Ako odeš kod nekog u goste i zatekneš ih za sofrom da jedu to znači da si im prijatelj.

Ako nekome uzmeš riječ iz usta skraćuješ mu život.

Kad ulaziš prvi put u nečiju kuću pomisli želju i ostvariće ti se.

Ako uhvatiš bombone koje bacaju po mladi imat ćeš uskoro neke sreće.

Ako se koja bombona zakači mladi za duvak onda je mladenci trebaju da pojedu te noći da im zajednički život bude sladak.

Momak koji nosi uza se omana juriće ga žene.

Bebama se naopako obuku čarape "da ne odu na oči" tojest da ih neko ne urekne.

Koga djevojka sanja na Hidirlez to joj je budući muž.

Ako je u djeteta izražena gornja resa na ušima naredno dijete biće muško.

Ako djevojka uzme dugačak konac kad nešto šije vjeruje se da će se daleko negdje udati.

Kad se slučajno udariš od lakat dobit ćeš goste.

Ako se nekom slučajno zakači komad odjeće za kvaku vrata znači da je nekome nešto ostao dužan.

Ne valja da se radi uoči petka.

Ne valja čitati u akšamski vakat.

Kad djevojka ode kod nekog prvi put u goste treba ukrasti kocku šećera, ali da je niko ne vidi, a onda je te noći staviti pod jastuk. Sanjaće svog suđenika.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4495
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačka folklorna vjerovanja - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačka folklorna vjerovanja   Bošnjačka folklorna vjerovanja - Page 2 EmptyThu Jul 28, 2022 5:11 pm

"Kad prođu lubenice i dođu učiteljice." - tako se u narodu kaže za mjesec septembar.

Utorkom ne valja ništa započinjati jer neće izaći na dobro.

Utorkom se izbjegava šta kupiti ili obući nešto novo.

Srijedom ne valja raditi ništa oko kose poput šišanja ili pranja.

Ne valja vraćati prazan tanjur, ako se nema ništa u kući, onda se u njega stavi šaka soli jer nju svako ima.

"Pitali su gavrana ima li išta crnje od njega a gavran odgovori:" Crnja od mene je duša muhadžerima."

Jako lijep adet iz srednje Bosne je da se kod serviranja kahve na tacni uvijek nađe prevrnuti fildžan viška kao izraz dobrodošlice (bujruma) onom ko slučajno bahne na vrata.

"Aliđun za leđa, kaput na leđa" (izreka).

Čim se dijete uznemiri ili plače, a za svaki slučaj, i bez toga, kad je u kući puno svijeta, naročito žena, djetetu se razližu, raspljunu ili othuču uroci. Uhvati se dječja glava rukama, pa se,  govoreći basmu, lizne jezikom s desnog kraja čela ka sredini, hukne, otpljune te opet izgovori basma. Isto se ponovi i od lijeve strane ka sredini, zatim od nosa ja sredini čela i sa gornje strane ka sredini čela. Pri tom se govori:

Keleuzu bir abirfeleki
mi šeri mahalaka
ve mi šeri mahalaka
gasikin, gasikin, gasikin.
Na vrh Go down
 
Bošnjačka folklorna vjerovanja
Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Bošnjačka narodna medicina
» „VJERA BOSANSKA“ BAŠTINA BOŠNJAČKA
» Magijska vjerovanja iz Gračanice
» Magijska vjerovanja iz Cazinske krajine
» Narodna vjerovanja i priče iz Velike Kladuše pdf

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑ :: ۞ ETNOLOGIJA BiH - ETHNOLOGY BiH ۞-
Idi na: