๑۩۞۩๑ BOSNIAN MAGIC ๑۩۞۩๑

WELCOME TO BOSNIAN FORUM DEDICATED MAGIC AND FORTUNE TELLING – REGARDS FOR READERS FROM IRAN, SYRIA, EGYPT, IRAQ, FRANCE, GREECE, PALESTINE, SWEDEN, NORWAY, LIBANON, CHINA, BULGARIA, ROMANIA, INDIA, PAKISTAN, USA, AUSTRALIA, UKRAINE, VENEZUELA...

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Latest topics
» Džeko u top 5 napadača Europe
Yesterday at 3:40 pm by Donaton

» Fear and evil eyes in Bosnian folk medicine
Yesterday at 1:17 pm by Donaton

» Limunom do idealnih peta
Tue Dec 06, 2016 8:59 pm by teheranka

» Kako tretirati suhu kožu
Tue Dec 06, 2016 8:54 am by Emina

» Čaj protiv umora
Tue Dec 06, 2016 8:41 am by Emina

» Test 20 lijekova za prehladu: Koji djeluju, a koji su placebo?
Tue Dec 06, 2016 5:42 am by petros

» Završne riječi na suđenju Mladiću - Ključna ličnost na "autoputu za pakao"
Mon Dec 05, 2016 8:27 pm by Donaton

» Closed destiny
Mon Dec 05, 2016 6:35 am by Donaton

» Finski naučnik naišao na veliku zagonetku u Bosanskim piramidama
Mon Dec 05, 2016 6:22 am by Mostarac

December 2016
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Statistics
We have 477 registered users
The newest registered user is royanson

Our users have posted a total of 19521 messages in 1706 subjects
Most active topics
Bošnjačke basme i bajalice
Kako otkriti da li ste žrtva crne magije?
Bogumilstvo i Bošnjaci
Mitologija Bosne i Hercegovine
Bosnian mythology
Pohvala od forumaša
Stare slike, razglednice i poštanske markice iz Bosne i Hercegovine
Najdraži postovi i teme
Vaša pitanja?
Zanimljivi linkovi i web stranice
Top posting users this week
Donaton

Jasminka

Emina

teheranka

Delisia

Šansel

ferka

petros

Anonimus

Mostarac

Keywords
svijecama ljubavna Spell spells black krug karte gatanje ciganske magic ljubavne falanje skidanje venerin crnom Novac lenormand Jinn dove kalendar tilsum pecat dzin sihir talisman ljubav

Share | 

Imam Kazim o razumu i mudrosti (u povodu godišnjice rođenja Imama Kazima)

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Donaton
Admin

Broj komentara : 2904
Mjesto : هللا ءاش ام

PostSubject: Imam Kazim o razumu i mudrosti (u povodu godišnjice rođenja Imama Kazima)    Fri Jan 03, 2014 9:27 pm

Mudri Bog je oduvijek slao predstavnike da upućuju čovječanstvo ka istinskoj sreći, u sjeni čije upute se može postići uspješan produhovljeni život.

Božiji poslanici i imami su znakovi Božije milosti Njegovim robovima. Ti veliki ljudi su tokom historije nosili zastavu upute ljudi, kako bi izgubljenima pokazali put ka pravoj sreći. Poslanik islama (s.a.v.a) i njegova Porodica su ,također, u obavljanju te dužnosti zasjali poput svjetiljke u tminama nepravde i neznanja, i na tom putu pretrpjeli brojne teškoće. Oni su poput vještih kapetana preveli brod islamskog ummeta preko mora punog valova zamki i nevolja i doveli ga do sigurne obale. Danas su uspomene na postupke i govore tih velikana još uvijek svježe i poklanjaju novi život onima koji tragaju za srećom.

Danas želimo analizirati ličnost jednog od tih velikana. Na dan rođenja Imama Muse Kazima donosimo salavat na Muhammeda i Muhammedovu Porodicu i koristimo se prilikom da iz mora znanja i učenosti tog velikog imama i mi uzmemo poneki biser te da na trenutke zbližimo svoju dušu s njegovim postupcima i govorima. Dragi prijatelji, neka vam je svima sretan i mubarek dan rođenja Imama Muse Kazima (a.s)!

Imam Musa Kazim je rođen sedmog dana mjeseca sefera 128. god. po hidžri u oblasti Abva u okolini Medine. Imam Sadik je na dan rođenja svog sina Muse ibn Džafera rekao: „Bog mi je poklonio najbolje ljude!“ Imam Kazim je, nakon pogibije svog oca, 35 godina bio predvodnik i zadužen za uputu islamskog društva. Period tokom kojeg je on bio imam, bio je period pun uspona i padova, i vrijeme kada su Abasidi počeli dostizati vrhunac svoje moći. Osobe poput Haruna Rešida, abasidskog halife, su pretvaranjem i smicalicama preuzeli moć, a zatim postupali nepravdeno prema masama ljudi, krivili islamske zakone, što je bilo suprotno njihovom prijašnjem predstavljanju. Trudili su se sebe prikazati kao prijatelje Poslanika i Ehli bejta, ali su im se na djelu suprotstavljali i stavljali ih pod veliki pritisak i teškoće. Ali, uprkos kriznoj političkoj situaciji u društvu, Imam Kazim se trudio očistiti mišljenje naroda, naročito mislilaca, od krivih ideja i ubjeđenja. Imam Kazimov trud na polju nauke i kulture učinio je da, uprkos napadima krivih mišljenja i ideja, ispravna islamska vjerovanja ostanu zaštićena od iskrivljenja, čista i neoštećena. Imam Kazim se mnogo trudio da razvije naviku učenja kod ljudi i za ostvarenje tog cilja se koristio brojim prilikama. On u svom mudrom savjetu o tome kaže: Učestvujte na okupljanjima učenjaka i budite im blizu, čak iako zbog gužve budete primorani stajati na vrhovima prstiju, jer Bog oživljava mrtva srca svjetlošću znanja i mudrosti, baš kao što mrtvu zemlju oživljava kišom.“ U nastavku govorimo o važnosti razuma i mudrosti u govorima Imama Kazima.

Bez sumnje, jedan od najvećih Božijih darova čovječanstvu je razum i razumsko shvatanje, i veća blagodat od njega nije data čovjeku. Božiji Poslanik je rekao: „Istrajnost i trajnost čovjekovog života je u njegovom razumu, a onaj ko nema razuma, nema ni vjere.“ Značenje ovog Poslanikovog govora je to da razum u islamskom nauku ima toliki položaj i značaj da predstavlja najvažnije sredstvo za spoznaju temelja i pravila vjere. Mnoge predaje izričito ukazuju na to da čovjekova vječna čast i položaj Božijeg namjesnika na zemlji zavisi od punoće njegovog razuma. Prema islamu i Kur'anu, ono što je zaista važno je razumno razmišljanje. Zato riječ razum u Kur'anu nije upotrijebljena kao imenica, nego je uvijek upotrijebljena kao glagol, kako bi se naglasilo da je korištenje tog razuma važno, a ne posjedovanje razuma koji se ne koristi.

Razum je jedan od čovjekovih potencijala kojim može spoznati i razlučiti istinu. Imam Musa Kazim, kao i ostali imami, trudili su se obznaniti istinsku vrijednost i položaj razuma u islamu i Objavi, stoga su naročito naglašavali upotrebu razuma. Prema Imamu Kazimu, ko god se ne koristi svojim razumom i ne razmišlja, nikada neće biti istinski vjernik niti moralna osoba. Zato Imam Kazim savjetuje: „U Božijoj vjeri tragajte za svjesnošću i znanjem. Jer shvatanje Božijih naredbi i pravila je ključ dubokog shvatanja i čini da čovjek dostigne visoki položaj u vjeri i na dunjaluku.“

U Imamovom savjetu, uočava se jedna istina, a to je da je vjera garant čovječanske sreće, pod uslovom da se ispravno shvati. Zato se on trudio upaliti svjetiljku spoznaje i razuma kod ljudi. Imam Kazim o blagodati razuma kaže: „Bog za ljude ima dva dokaza. Jedan je javni, a drugi skriveni. Javni dokaz su vjerovjesnici, poslanici i imami, a skriveni dokaz je razum.“ Na osnovu toga, islamski fakihi razum smatraju jednim od glavnih izvora za izvođenje islamskog prava (fikha), nakon Kur'ana i sunneta. Imam Kazim govori o neophodnosti i nerazdvojnosti ta dva Božija dokaza, u tom smislu da se vanjski dokaz, odnosno pouke iz Božije objave, shvataju onda kad čovjek bude mogao shvatiti govor objave svojim razumom. Zato je u vjeri razum neophodan, jer se temelji vjerskog učenja razumijevaju uz njegovu pomoć.

Razum potvrđuje, odnosno odbacuje istinost ili neistinitost onoga na što se pozivaju poslanici. Prema tome, onaj ko se ne može ispravno koristiti razumom, nalazi se van kruga onih kojma se obraća objava, kao što onaj ko ne razmišlja nikad ne može ući u krug vjerovanja. Prema tome, osnovu svih stepena koje čovjek može dostići treba tražiti u razumu. Imam Kazim o položaju promišljanja i njegovog utjecaja na sve stvari, posebno na spoznaju, kaže: „Bog je poslao poslanike svojim robovima samo zato da bi oni razmišljali. Najbolji od njih je onaj ko ima najbolju spoznaju Boga. Onaj ko najbolje poznaje Božije djelo je najbolji u razumu, a najrazumniji od njih je na najvišem stepenu na dunjaluku i ahiretu.“ U ovom govoru je lijepo objašnjen istinski položaj razuma naspram javnog dokaza, odnosno objave i poslanika. Onaj ko promišlja o Bogu i postojanju, upotpunit će svoje znanje i spoznaju, a bilo kakvo udaljavanje od promišljanja znači manjak spoznaje i znanja o Bogu.

O vrijednosti i važnosti promišljanja je dovoljno samo to što Imam Kazim osnovu svega na dunjaluku i ahiretu smatra vezanom za njega i kaže da, ako čovjek nešto traži od Boga, da traži potpuni razum. „Ko god želi zadovoljenje bez imetka, mir i smiraj srca, a da mu drugi ne zavide, i onaj ko traži da mu se sačuva vjera, treba od Boga tražiti da mu upotpuni razum.“ Promišljanje, ako i svako drugo djelo, zahtijeva trud. Kako bi se stvorili uslovi za promišljanje, treba se okoristiti određenim stvarima poput druženja s mudrima i savjetovanja s njima. Imam Kazim o tome kaže: „Druženje s vjernicima je čast ovoga i drugoga svijeta, a savjetovanje s mudracima koji žele čovjeku dobro donosi bereket, napredak i uspjeh od Boga. Kad ti mudrac koji ti želi dobro kaže neko mišljenje, ne suprotstavljaj mu se, jer je u tom suprotstavljanju propast.“

Neki ljudi se ne koriste svojim umom i ne promišljaju, i daleko su od razuma i mudrosti. Druženje s takvim ljudima čini da čovjek izgubi Pravi put i zabavi se beskorisnim stvarima. Zato Imam Kazim upozorava na takva druženja. „Ne druži se i ne prijateljuj s neznalicama, osim ako među njima ne pronađeš mudrog ili pouzdanog. Tada se s njim sprijatelji, a od ostalih bježi, kao što bježiš od divljih zvijeri.“

Nadamo se da ćemo i mi, ako Bog da, uspjeti koračati na putu Božijeg savršenstva slijedeći životopis vjerskih velikana, koristeći mudrost i promišljanje zajedno s djelovanjem i okoristiti se njegovim plodovima na dunjaluku i ahiretu.
Back to top Go down
View user profile

Imam Kazim o razumu i mudrosti (u povodu godišnjice rođenja Imama Kazima)
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Euro Division Homepage XLIX
» How would Jimmy affect this years recruiting class?
» Bil Beličik - najbolji trener današnjice - deo 2