๑۩۞۩๑ BOSNIAN MAGIC ๑۩۞۩๑

WELCOME TO BOSNIAN FORUM DEDICATED MAGIC AND FORTUNE TELLING – REGARDS FOR READERS FROM IRAN, SYRIA, EGYPT, IRAQ, FRANCE, GREECE, PALESTINE, SWEDEN, NORWAY, LIBANON, CHINA, BULGARIA, ROMANIA, INDIA, PAKISTAN, USA, AUSTRALIA, UKRAINE, VENEZUELA...

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Latest topics
» Fear and evil eyes in Bosnian folk medicine
Yesterday at 4:24 pm by Donaton

» Limunom do idealnih peta
Yesterday at 6:58 am by Amira

» Bošnjačke basme i bajalice
Thu Dec 08, 2016 3:24 pm by Donaton

» Džeko u top 5 napadača Europe
Wed Dec 07, 2016 3:40 pm by Donaton

» Kako tretirati suhu kožu
Tue Dec 06, 2016 8:54 am by Emina

» Čaj protiv umora
Tue Dec 06, 2016 8:41 am by Emina

» Test 20 lijekova za prehladu: Koji djeluju, a koji su placebo?
Tue Dec 06, 2016 5:42 am by petros

» Završne riječi na suđenju Mladiću - Ključna ličnost na "autoputu za pakao"
Mon Dec 05, 2016 8:27 pm by Donaton

» Closed destiny
Mon Dec 05, 2016 6:35 am by Donaton

December 2016
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Statistics
We have 479 registered users
The newest registered user is Astralcy

Our users have posted a total of 19540 messages in 1706 subjects
Most active topics
Bošnjačke basme i bajalice
Kako otkriti da li ste žrtva crne magije?
Bogumilstvo i Bošnjaci
Mitologija Bosne i Hercegovine
Bosnian mythology
Pohvala od forumaša
Stare slike, razglednice i poštanske markice iz Bosne i Hercegovine
Najdraži postovi i teme
Vaša pitanja?
Zanimljivi linkovi i web stranice
Top posting users this week
Donaton

mnm

Jasminka

Amira

Emina

Šansel

teheranka

Artemida

Riyana

Delisia

Keywords
Novac dzin ciganske kalendar crnom ljubav talisman spells venerin dove ljubavne skidanje Spell krug lenormand svijecama Jinn falanje gatanje pecat tilsum magic sihir karte ljubavna black

Share | 

Imam Homeini- primjer islamskog lidera u savremenom svijetu

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Donaton
Admin

Broj komentara : 2906
Mjesto : هللا ءاش ام

PostSubject: Imam Homeini- primjer islamskog lidera u savremenom svijetu    Wed Jan 29, 2014 9:58 am

U uvjetima kada su država i narod Irana prolazili kroz jedan od najmračnijih i najtežih perioda u svojoj historiji i kada su skoro sve akcije i nacionalni pokreti, koji su imali za cilj spas zemlje, doživjeli poraz, Uzvišeni Allah je naš narod pomogao i počastio pravednim liderom, fekihom i arifom.

U vrijeme kada su strani kolonizatori Iran nazivali mirnim ostrvom za otimačinu njenih izvora veliki Homeini svojim liderstvom je načinio takvu oluju, koja je ne samo porazila šahovski režim u Iranu sa tradicijom od 2500 godina, nego se suprostavila i tlačiteljskim sistemima u cijelom svijetu. Buđenje uspavanih savjesti i podizanje narodnih snaga, te povratak čistom islamu Muhameda s.a.v.s. bio je moguć samo u sjeni liderstva tako velikog čovjeka, kakav je bio Imam Homeini. Na vrhuncu nevjerice i čuđenja cijelog svijeta Imam Homeini se na ovaj dan, nakon 15 godina izgnanstva i pored velike opasnosti, vratio u Iran gdje ga je dočekao narod spreman za revoluciju. Samo 10 dana nakon njegovog dolaska, u Iranu je pobjedila najveća i najčudnija revolucija 20-og stoljeća. Postavlja se pitanje kakve je karakteristike imao Imam Homeini, kao lider te je sa njima promijenio iransko društvo i izvršio uticaj na cijeli islamski svijet.

Formiranje islamske vlasti slijedi dva osnovna cilja: prvi je pretvaranje društva u idealnu islamsku zajednicu, a drugi uzdizanje čovjeka na stepen Božijeg namjesnika na zemlji. Ove ciljeve ne može ostvariti jedan menadžer ili pak, lider koji nije vjerski orjentiran. U islamskoj misli najosnovnija potreba zajednice je liderstvo koje krasi svjesno poznavanje islama i djelovanje u skladu s tim i to u vrijeme promjena i revolucija, ali i u periodima stabilnosti i uspostave islamske vlasti. Imam Homeini je bio istaknuti vjerski učenjak, koji je poticao čišćenje duše, čvrsto vjerovanje i uvjerenje u vječnu Božiju moć, što je od njega i načinilo velikog čovjeka, koji nije prihvatao bilo kakvu prepreku na svom uzvišenom putu. On je bio od Boga poslan lider.

Kako je Imam Homeini shvatao Boga je njegova najvažnija karakteristika, jer je obuhvatala sve što jeste- dunjaluk, ahiret, čovjeka i cilj stvaranja što ukazuje na veličinu i uzdizanje čovjeka do mjesta Božijeg namjesnika na zemlji. Bez ispravnog shvatanja tih stvari nemoguće je shvatiti kakva vrsta lidera je, Imam Homeini, bio. Sa stanovišta Imama Homeinija dunjaluk i sve ono što je povezano za njega vrijedni su samo dotle dok mogu biti sredstvo čovječijeg približavanja Bogu i njegovoj vječnoj sreći. Predvođenje naroda također nije izuzetak iz ovog pravila. Liderstvo, samo po sebi, nema nikakve vrijednosti, a ono što je vrijedno je služenje Allahovim stvorenjima. On smatra da apsolutna vlast pripada samo Bogu, te je stoga opetovano govorio: Bolje je da me nazivate slugom ili hizmećarom, nego liderom. Imam Homeini, na osnovama upravo ovog svog pogleda na pitanje Boga, smatra da je čovjek nebesko biće koje ima određene moći i upravo zbog toga on je smatrao da svi ljudi mogu shvatiti pravi put i preći ga. Zbog toga, on je duboko vjerovao u neophodnost intelektualnog djelovanja i buđenje narodnih masa.

Ispravna i realna spoznaja karakteristika iranskog naroda je druga specifičnost liderstva Imama Homeinija. On je u intervju Hasenejnu Hejkalu, poznatom egipatskom novinaru, rekao: „Ja poznajem narod i govorim iz njihovih unutrašnjosti i govorim s njihovog jezika. Znam šta im se dešava u grudima, poznate su mi sve njihove slabe tačke. Bio sam svjedok promjena u posljednjih pola vijeka i poznajem nesreću, do koje je došlo metodom zastrašivanja naroda, što sam i gledao i osjećao.“

Pored ispravnog poznavanja uvjeta i mogućnosti sopstvenih snaga za uspješnu borbu potrebno je ispravno poznavati neprijatelja i njegove metode napada i agresije, a to je Imam Homeini znao. On je, za osnovnog neprijatelja naroda proglasio Ameriku, tim povodom, govoreći: „Neka cijeli svijet zna da svaki problem koji ima iranski, ali i drugi muslimanski narodi, potiče iz Amerike. Nesreća islamskih država izvire iz miješanja stranaca i Amerike u njihove stvari.“ On je veoma jednostavno ali precizno radio na upoznavanju narodnih masa sa metodama direktnog napada ili korištenjem skrivenih neprijateljskih zavjera, koji obuhvataju atentate, razjedinjavanje, pripremu rata i na kraju prevarantska prijateljstva.

Imam Homeini je smatrao da neprihvatanje prijateljstva sa nasiljem i pokvarenim velikim silama, predstavlja skupocjeno nasljedstvo koje nam je došlo od Božijeg Poslanika a.s., te u tom kontekstu kaže: „Oni koji nam pronalaze greške, te prebacuju zašto ne popustite pred pokvarenim silama, oni sve stvari vide materijalnim očima. Oni ne znaju da Božiji Poslanici imaju poseban stav sa nasilnicima. Ili možda znaju ali se pretvaraju. Dogovor sa nasilnikom je nasilje nad potlačenim. Dogovor sa velikim silama je nasilje nad ljudskim rodom.“

Upravo na osnovama ovih misli Imam Homeini se nikada nije predao pred ogromnim zahtjevima zapada, a posebno Amerike, te je i narod pozivao na strpljenje i otpor, dodajući: „Ja cijelom svijetu odlučno obznanjujem da ukoliko nepravednici htjednu da stanu ukraj našoj vjeri, mi ćemo se suprostaviti njihovom svijetu...“

Ne predavanje jednog lidera spram pritisaka i prijetnji i nedogovaranje sa nasilnicima, nije moguće bez jačanja duha jednog naroda, njegove hrabrosti i otpora. Imam Homeini je savršeni primjer hrabrog liderstva. On kaže: „Allahom se kunem da se do ovog momenta nisam uplašio.“ Na drugom mjestu ističe: „Spremio sam svoju krv i svoju dušu u cilju odbrane muslimana i iščekujem šehadet (pogibiju na Allahovom putu). Velesile i njihove sluge moraju biti sigurne da, ako Homeini ostane sam samcat nastaviće svoj put borbe protiv nevjerovanja, širka, idolopoklonstva i uz Božiju pomoć nasilnici više neće moći lahko spavati.“ Imam Homeini vjeruje da je elemenat hrabrosti osnova vladavine i moći zajednice, dok slabost islamskog svijeta spram širenja nasilnika potiče od pomankanja muslimanskog duha, te su od islamskih mislilaca i učenjaka tražili da djeluju na tome da spase ljudski rod neprijateljske vladavine kolonizatorskih sila i da iskorijene lažni strah koji se nadvio nad potlačenima.

U okvirima čistog učenja i misli Muhameda s.a.v.s. Imam Homeini smatra da potlačeni a posebno muslimanii u svijetu ne smiju, da bi postigli čast i sreću iščekivati pomoć velikih sila, koje nisu osjetile šta je nasilje. On smatra da je put spasa oslanjanje na Boga, jedinstvo potlačenih, otpor i borba. O tome kaže: „Oni koji sanjaju da će kapitalisti i bogataši biti kažnjeni savjetima, te se ne uključuju u borbu  ili im čak pomažu, u stvari „mlate praznu slamu“. Borba i bogatstvo, ustanak i uživanje, trka za dunjalukom i traženje ahireta su dvije kategorije koje je nemoguće sjediniti.“

Precizna analiza metode života Imama Homeinija odlično pokazuje koliko je on u praksi pazio i držao se islamskog života. Živio je jednostavno i nije obraćao pažnju na dunjaluk, čak ni u 8 godina u kojima je bio prva ličnost IR Iran, što je čudilo sve koji su tome svjedočili. Pored ovih revolucionarnih ali i skromnih svojstava on je u kontaktu sa narodom imao posebne karakteristike, te upravo zbog tog odnosa i tih karakteristika, on je bez premca među ostalim vođama revolucija. On je uvijek narod prihvatao za sebi ravne, te je hvalio njihovu požrtvovanost i borbu. Čak je išao i dotle da im se zahvaljuje riječima: „Ljubim vam ruke.“

Imam Homeini nikada nije sebi pripisivao pobjede, nego ih je nazivao Božanskim darom, te je tako učio narod, da ne budu oholi pri pobjedama nego da budu zahvalni.

Ono što je danas potrebno pokretima islamskog buđenja da bi dostigli do konačne pobjede i naplatili krv šehida jeste da ih vodi velikan kakav je bio Imam Homeini. Dostojno liderstvo i pored ispravne spoznaje svih segmenata čistog islama može uspjeti i uz pomoć čišćenja duše, bogobojaznošću i djelovanja u skladu sa svojim vjerovanjem. Naravno, ako u tom kontekstu može doći u situaciju da predvodi ljude, da ih ujedini i podigne protiv nasilja. Nedostatak takvog lidera za najveću posljedicu može imati to da revolucije muslimanskih naroda dožive poraz. Nasuprot tome, postojanje lidera koji poznaje islam, koji je iz naroda, hrabar i tolerantan, može dovesti do jedinstva i uređena odnosa među ljudima, što je od ključnog značaja u suprostavljanju nasilju i unutarnjim diktaturama, ali i kolonizatorskih silama.

Back to top Go down
View user profile

Imam Homeini- primjer islamskog lidera u savremenom svijetu
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» How would Jimmy affect this years recruiting class?