๑۩۞۩๑ BOSNIAN MAGIC ๑۩۞۩๑

WELCOME TO BOSNIAN FORUM DEDICATED MAGIC AND FORTUNE TELLING – REGARDS FOR READERS FROM IRAN, SYRIA, EGYPT, IRAQ, FRANCE, GREECE, PALESTINE, SWEDEN, NORWAY, LIBANON, CHINA, BULGARIA, ROMANIA, INDIA, PAKISTAN, USA, AUSTRALIA, UKRAINE, VENEZUELA...

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Latest topics
December 2016
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Statistics
We have 477 registered users
The newest registered user is royanson

Our users have posted a total of 19521 messages in 1706 subjects
Most active topics
Bošnjačke basme i bajalice
Kako otkriti da li ste žrtva crne magije?
Bogumilstvo i Bošnjaci
Mitologija Bosne i Hercegovine
Bosnian mythology
Pohvala od forumaša
Stare slike, razglednice i poštanske markice iz Bosne i Hercegovine
Najdraži postovi i teme
Vaša pitanja?
Zanimljivi linkovi i web stranice
Top posting users this week
Donaton

Jasminka

Emina

teheranka

Delisia

Šansel

ferka

petros

Anonimus

Mostarac

Keywords
falanje talisman ljubav ciganske karte gatanje black dove Jinn pecat ljubavna spells crnom tilsum krug Novac venerin Spell sihir svijecama skidanje lenormand kalendar dzin magic ljubavne

Share | 

Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Donaton
Admin

Broj komentara : 2904
Mjesto : هللا ءاش ام

PostSubject: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Sat Mar 15, 2014 9:22 pm

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Sat Mar 15, 2014 9:25 pm

Uskoro će Nevruz, pa koristim priliku da ga cestitam svima onima koji ga slave!
Na ovaj dan navečer se pali vatra i slavi dolazak proljeca!
Nekada se i na nasim prostorima obiljezavao Nevruz ili Norouz, na engleskom, koga slave Zaratustranci, Bahaisti i Sufisti!

Ukratko, to je praznik kojim se obiljezava pocetak proljeca! Star je otprilike 15000 godina i korijeni su mu u zaratustranstvu, otprilike prvoj monoteistickoj religiji (mada je dualisticka) koja potice sa teritorije danasnjeg Irana! Poslije islamizacije je preuzet i prilagodjen Islamu te preuzet od Osmanlija koje su ga prosirili svugdje gdje su oni vladali!

Prvog dana proljeca,zahvaljujuci prirodi koja je i ove godine bila blagonaklona, okupili su se brojni Donjovakufljani na padinama Bagine strane, podno Sahat kule, da kao istinski bastinici kulturno-historijskog naslijedja nastave tradiciju Sultan mevluda. I sama priprema hrane za taj dan simbolizuje radjanje novog zivota. Tradicija bastini obicaj spremanja kuhanih jaja, przenja kokica i celmasa uz okupljanje uz vatru i pjesmu.

Ponovnom radjanju i obnavljanju zivota nedavno, 21. marta radovali su se kako stariji, tako i mladi zitelji ovog pitomog kraja Skopaljske doline. Prigodan kulturno-zabavni program, istinski i s ljubavlju, svom gradi i sugradjanima uz Sultan mevlud podarili su KUD Janj, JU Dom kulture, orkestar limene glazbe Vatrogasnog drustva, Drustvo za zastitu kulturno-historijske bastine i Radio Donji Vakuf. Zelja i nakana je ovih entuzijsta da obiljezavanje prvog dana proljeca kroz kulturno-zabavni program predje u tradiciju ukomponovan u obicaj Sultan mevluda.

Sama lokacija na kojoj se odvija ovo radovanje ljepoti prirode, na padini iznad same gradske jezgre, nagovjestava da nastajanje ovog obicaja seze u daleku proslost. Organizovani zivot na ovom prostoru traje u kontinuitetu oko 3.000 godina.

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Sat Mar 15, 2014 9:26 pm

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Sat Mar 15, 2014 9:27 pm

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Sat Mar 15, 2014 9:28 pm

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Sat Mar 15, 2014 9:28 pm

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Tue Mar 18, 2014 5:12 pm

Laridžani uputio čestitku predsjednicima parlamenata regionalnih zemalja povodom Noruza

Predsjednik iranskog parlamenta u odvojenim porukama predsjednicima parlamenata regionalnih zemalja uputio je čestitku povodom nastupanja Noruza.

IRNA navodi da je Ali Laridžani, predsjednik iranskog parlamenta u odvojenim porukama predsjednicima parlamenata Pakistana, Afganistana, Turkmenistana, Kazakstana, Azerbejdžana, Armenije, Turske, Iraka, Indije, Tadžikistana i Uzbekistana, naglasio: Noruz je simbol prijateljstva, bliskosti, razumjevanja i saradnje među regionalnim narodima. Laridžani je naglasio da je iranski islamski parlament voljan za širenje saradnje sa svim zemljama u regionu

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Tue Mar 18, 2014 5:14 pm

Za novogodišnjom trpezom

Bliži se trenutak kada će nastupiti Nova godina. Nakon što su članovi porodice, nekoliko dana, bili zauzeti čišćenjem i razmještanjem po kući, sada zajedno učestvuju u postavljanju trpeze, koja je u Iranu poznata kao „Sofra haft sin“.

Majka je, sa balkona donijela posudu sa tek proklijalom pšenicom i svojoj starijoj kćerki Maryam je rekla da donese crvenu traku i da njome ukrasi posudu sa zelenilom. Još prije dvije sedmice majka je proklijala zrna pšenice stavila u posudu, kako bi za Nouruz imali lijepu zelenu travu (sabze), nadajući se zelenilu, svježini i poletu u njihovoj porodicu, i kao takvo stavila na novogodišnju trpezu. Sada je došlo vrijeme da svi vide i uživaju u tom prekrasnom zelenilu.

Mali Ali, obučen u novo odijelo, neprestano je trčkarao oko svoje majke i zapitikivao o svemu što je vidio ili što je majka uradila. Majka je strpljivo odgovarala na sva njegova pitanja vezana za novogodišnju trpezu ili sofru sedam sin.

Ushićeno, Ali upita: „Kakva je ovo trpeza?“ Majka ljubazno odgovori: „Na sto stavljamo ovaj bijeli stoljnak i dočekujemo Novu godinu tako što na trpezu stavljamo sedam vrsta hrane koje počinju na slovo „sin“. Također, na trpezu stavljamo i Kur'an, šarena jaja, posudu s vodom u kojoj se nalaze crvene ribice, ogledalo, novčiće, cvijet zumbul, šećerlame i kolače. Dođi da mi pomogneš, kako bi ranije završili sa postavljanjem trpeze. Najprije na trpezu stavljamo zelenilo, a zatim posudu sa „sendžedom“, odnosno to je divlja maslina, i riječ koja počinje na slovo „sin“. Alija upita: „Majko, zašto na trpezu stavljamo „sendžed“ ?“ Majka odgovori: „ Dušo moja, sendžed je plod drveta sendžed, koji ima veoma mirisan behar i simbol je ljubavi.“ Mali Alija pokaza na posudu sa bijelim lukom i reče: „Majko zašto stavljamo bijeli luk na trpezu?“

Rejhane, Alijina sestra, koja je bila zauzeta farbanjem jaja, koja će staviti na „Sofre haft sin“, odgovori svome bratu: „Bijeli luk, tojest siiir, posjeduje široko ljekovito dejstvo i njega za sofru stavljaju kao simbol izlječenja.“

Starija sestra Maryam, pažljivo i sa ukusom stavi na sofru posudu sa sirćetom i reče svome malom bratu: „Sirće je simbol starosti, strpljenja i izdržljivosti. Alija, hajde ti sad idi u kuhinju i donesi nam „somaq“.“ Ali se zaputi u kuhinju i sa sobom ponese posudu sa somaqom i korpu s jabukama i radosno reče: „Donio sam dva sin-a.“

Majka reče: „Sine, dobro si uradio. Jabuku, tojest siiib, za sofru stavljamo kao simbol zdravlja i ljepote.“

Tog momenta Sohrab, stariji Alijin brat, povika iz sobe: „Mama, gdje mi je nova košulja koju su mi kupila? Ne mogu je naći!“

Ali reče: „Nema veze, obuci nešto drugo.“ Sohrab odgovori bratu: „Za doček Nove godine svi oblače novu odjeću. I ja, također, želim obući novu odjeću.“

Rejhane na sofru postavi zdjelu sa 8 prelijepo ukrašenih šarenih jaja i reče: „Za svakog člana naše porodice ja sam ofarbala po jedno jaje.“ Stara nana tada reče: „Baš ti hvala drago dijete, zaista si ih lijepo ukrasila.“

Otac je stavio nekoliko, potpuno novih i blistavih, novčića na sofru rekavši: „Sohrab, jesi li pronašao svoju novu odjeću ili da ti dođem pomoći?“ Sohrab odgovori: „Hvala ti oče. Našao sam odjeću.“ Ali, svojim djetinjim glasom, upita: „Baba, zašto si stavio novčiće na sofru?“ Otac mu ljubazno odgovori: „Dijete, novac, tojest sekkeha, je simbol bogatstva i obilja. Stavio sam ove novčiće na sofru, nadajući se dobroj zaradi i lijepoj nafaci u Novoj godini.“

Stara nana je uzela zdjelu u kojoj se nalazio „samanu“ i stavila je na sofru, pored ostalih dijelova sofre haft sin i obrati se Aliji: „Dijete, ovo je samanu. Sjećaš li se da smo prošle sedmice ovo kuhali zajedno sa komšinicom. E sada ti prebroj koliko sin-ova ima na sofri, da vidimo ima li ih sedam? Ali reče:

„Oooo samanu je tako ukusan! Ja ću prvo malo jesti samanu, pa ću onda prebrojati koliko ima stvari na slovo sin za sofrom?“ Prostorijom odjeknu smijeh. Stara nana reče: „Dragi Ali, ovaj samanu treba da stoji na sofri, ako želiš jesti, ima još jedna zdjela samanua u frižideru.“

Sohrab uđe u salon, obučen u novo odijelo. Nakon što je otac pohvalio njegovu odjeću reče: „Sohrab, hajde ti sad odnesi posudu s vodom i crvenim ribicama, kako bismo na sofri imali i simbol čistoće i života.“ Tada otac reče: „Djeco požurite, svi se okupite oko sofre da dočekamo Novu godinu, nije ostalo puno vremena!“ Svi posjedaše oko sofre. Ali je nestrpljivo želio nešto reći. Na kraju, nie izdržao i reče: „A gdje je moj poklon?“ Djed je za sofru donio Kur'ani Kerim, nasmijao se i rekao Aliji: „Dijete moje, poklone svih članova porodice sam stavio između stranica Kur'ana, kako bi bili nafakali i hairli vaši pokloni i dobićete ih nakon što nam nastupi Nova godina.“

Alija odahnu i radosno upita djeda: „A djede ko će tebi dati poklon?“ djed ga pogleda i smijući se reče: „Ti si neumoran u postavljanju pitanja.“ Djed mu odgovori: „Dijete moje, najstariji članovi porodice svoj poklon dobijaju od Uzvišenog Boga. Najbolji poklon za mene i nanu je da budemo pored vas, naše djece i unučadi, u momentu nastupanja Nove godine.“ Majka, uz pogled pun zahvale, reče: „Oče, vi ste tako ljubazni. AkoBogda da nam poživite puno godina i da uvijek budete naša potpora. Vaše prisustvo uz sofru haft sin nam donosi bereket i ljepotu.“

Posljednje minute stare godine su bile prikraju. Svi su bili zaokupljeni učenjem dova, u željama za dobrom i uspješnom Novom godinom. Otac je uzeo Kur'an i počeo učiti. Umilni djedov glas, dok je učio poznatu dovu ispraćaja stare i dočeka nove godine ispunio je prostoriju a prisutni mu se pridružiše:

„"Ya Mukalibel kulub ve l ebsar, Ya mudebbire ve-n-Nehar, Ya muhavvile-l-havlu ve-l-ahval havvil-halena ila ahseni-l-hal.“ (O Ti Koji okrećeš naša srca i naše poglede, o Ti koji planiraš noć i dan, o Ti koji smjenjuješ godine i stanja, promijeni naše stanje u najbolje stanje!)

U tom momentu, dok se emitovala jedna vesela numera, televizijski voditelj je objavio: „ Nek vam je sretna i berićetna Nova 1393a godina.“ Nastade veselje među članovima porodice. Međusobno su se izljubili i jedni drugima radosno čestitali Novu godinu. Djed poljubi Kur'an, otvori ga i svima ponaosob podijeli njihove hedije. E sada se svi spremaju kako bi otpočeo novogodišnji obilazak rodbine i prijatelja.

Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Today at 5:17 pm

Back to top Go down

Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Nova pics
» The K Mart sale flyer in the Sunday morning paper has....
» Logo Time - Nova Satellite Radio
» 87 Nova POOR MPG (It lives @ the fuel Station with large SUVs!)
» 2013 Toyota/Save Mart 350 @ Sonoma - Sprint Cup