๑۩۞۩๑ BOSNIAN MAGIC ๑۩۞۩๑

WELCOME TO BOSNIAN FORUM DEDICATED MAGIC AND FORTUNE TELLING – REGARDS FOR READERS FROM IRAN, SYRIA, EGYPT, IRAQ, FRANCE, GREECE, PALESTINE, SWEDEN, NORWAY, LIBANON, CHINA, BULGARIA, ROMANIA, INDIA, PAKISTAN, USA, AUSTRALIA, UKRAINE, VENEZUELA...

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Latest topics
» Bošnjačke basme i bajalice
Yesterday at 9:36 pm by Donaton

» Odakle potiču rituali i praznovjerja
Yesterday at 4:55 pm by Ariana

» Magijsko liječenje bolesti
Sat Jul 22, 2017 1:33 pm by Vidasus

» Mitologija Bosne i Hercegovine
Sat Jul 22, 2017 12:47 pm by Donaton

» VRHUNAC VOLONTERSKE SEZONE NA BOSANSKIM PIRAMIDAMA
Fri Jul 21, 2017 9:20 pm by Mostarac

» Pitanje u vezi boje
Fri Jul 21, 2017 2:05 pm by petros

» Pohvala od forumaša
Tue Jul 18, 2017 10:19 pm by Korkut

» Čaj protiv žučnog kamenca
Tue Jul 18, 2017 7:10 am by Fata od zlata

» Za smirivanje bolova u stomaku
Tue Jul 18, 2017 7:10 am by Fata od zlata

July 2017
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Statistics
We have 539 registered users
The newest registered user is bhknight

Our users have posted a total of 20984 messages in 1891 subjects
Most active topics
Bošnjačke basme i bajalice
Pitanje o zapisima?
Bogumilstvo i Bošnjaci
Mitologija Bosne i Hercegovine
Pohvala od forumaša
Bosnian mythology
Stare slike, razglednice i poštanske markice iz Bosne i Hercegovine
Liječenje uz pomoć harfova
Lunar Mansion
Ljubavni zapis
Top posting users this week
Keywords

Share | 

Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Donaton
Admin

Broj komentara : 3061
Mjesto : Basania

PostSubject: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Sat Mar 15, 2014 9:22 pm

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Sat Mar 15, 2014 9:25 pm

Uskoro će Nevruz, pa koristim priliku da ga cestitam svima onima koji ga slave!
Na ovaj dan navečer se pali vatra i slavi dolazak proljeca!
Nekada se i na nasim prostorima obiljezavao Nevruz ili Norouz, na engleskom, koga slave Zaratustranci, Bahaisti i Sufisti!

Ukratko, to je praznik kojim se obiljezava pocetak proljeca! Star je otprilike 15000 godina i korijeni su mu u zaratustranstvu, otprilike prvoj monoteistickoj religiji (mada je dualisticka) koja potice sa teritorije danasnjeg Irana! Poslije islamizacije je preuzet i prilagodjen Islamu te preuzet od Osmanlija koje su ga prosirili svugdje gdje su oni vladali!

Prvog dana proljeca,zahvaljujuci prirodi koja je i ove godine bila blagonaklona, okupili su se brojni Donjovakufljani na padinama Bagine strane, podno Sahat kule, da kao istinski bastinici kulturno-historijskog naslijedja nastave tradiciju Sultan mevluda. I sama priprema hrane za taj dan simbolizuje radjanje novog zivota. Tradicija bastini obicaj spremanja kuhanih jaja, przenja kokica i celmasa uz okupljanje uz vatru i pjesmu.

Ponovnom radjanju i obnavljanju zivota nedavno, 21. marta radovali su se kako stariji, tako i mladi zitelji ovog pitomog kraja Skopaljske doline. Prigodan kulturno-zabavni program, istinski i s ljubavlju, svom gradi i sugradjanima uz Sultan mevlud podarili su KUD Janj, JU Dom kulture, orkestar limene glazbe Vatrogasnog drustva, Drustvo za zastitu kulturno-historijske bastine i Radio Donji Vakuf. Zelja i nakana je ovih entuzijsta da obiljezavanje prvog dana proljeca kroz kulturno-zabavni program predje u tradiciju ukomponovan u obicaj Sultan mevluda.

Sama lokacija na kojoj se odvija ovo radovanje ljepoti prirode, na padini iznad same gradske jezgre, nagovjestava da nastajanje ovog obicaja seze u daleku proslost. Organizovani zivot na ovom prostoru traje u kontinuitetu oko 3.000 godina.

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Sat Mar 15, 2014 9:26 pm

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Sat Mar 15, 2014 9:27 pm

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Sat Mar 15, 2014 9:28 pm

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Sat Mar 15, 2014 9:28 pm

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Tue Mar 18, 2014 5:12 pm

Laridžani uputio čestitku predsjednicima parlamenata regionalnih zemalja povodom Noruza

Predsjednik iranskog parlamenta u odvojenim porukama predsjednicima parlamenata regionalnih zemalja uputio je čestitku povodom nastupanja Noruza.

IRNA navodi da je Ali Laridžani, predsjednik iranskog parlamenta u odvojenim porukama predsjednicima parlamenata Pakistana, Afganistana, Turkmenistana, Kazakstana, Azerbejdžana, Armenije, Turske, Iraka, Indije, Tadžikistana i Uzbekistana, naglasio: Noruz je simbol prijateljstva, bliskosti, razumjevanja i saradnje među regionalnim narodima. Laridžani je naglasio da je iranski islamski parlament voljan za širenje saradnje sa svim zemljama u regionu

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    Tue Mar 18, 2014 5:14 pm

Za novogodišnjom trpezom

Bliži se trenutak kada će nastupiti Nova godina. Nakon što su članovi porodice, nekoliko dana, bili zauzeti čišćenjem i razmještanjem po kući, sada zajedno učestvuju u postavljanju trpeze, koja je u Iranu poznata kao „Sofra haft sin“.

Majka je, sa balkona donijela posudu sa tek proklijalom pšenicom i svojoj starijoj kćerki Maryam je rekla da donese crvenu traku i da njome ukrasi posudu sa zelenilom. Još prije dvije sedmice majka je proklijala zrna pšenice stavila u posudu, kako bi za Nouruz imali lijepu zelenu travu (sabze), nadajući se zelenilu, svježini i poletu u njihovoj porodicu, i kao takvo stavila na novogodišnju trpezu. Sada je došlo vrijeme da svi vide i uživaju u tom prekrasnom zelenilu.

Mali Ali, obučen u novo odijelo, neprestano je trčkarao oko svoje majke i zapitikivao o svemu što je vidio ili što je majka uradila. Majka je strpljivo odgovarala na sva njegova pitanja vezana za novogodišnju trpezu ili sofru sedam sin.

Ushićeno, Ali upita: „Kakva je ovo trpeza?“ Majka ljubazno odgovori: „Na sto stavljamo ovaj bijeli stoljnak i dočekujemo Novu godinu tako što na trpezu stavljamo sedam vrsta hrane koje počinju na slovo „sin“. Također, na trpezu stavljamo i Kur'an, šarena jaja, posudu s vodom u kojoj se nalaze crvene ribice, ogledalo, novčiće, cvijet zumbul, šećerlame i kolače. Dođi da mi pomogneš, kako bi ranije završili sa postavljanjem trpeze. Najprije na trpezu stavljamo zelenilo, a zatim posudu sa „sendžedom“, odnosno to je divlja maslina, i riječ koja počinje na slovo „sin“. Alija upita: „Majko, zašto na trpezu stavljamo „sendžed“ ?“ Majka odgovori: „ Dušo moja, sendžed je plod drveta sendžed, koji ima veoma mirisan behar i simbol je ljubavi.“ Mali Alija pokaza na posudu sa bijelim lukom i reče: „Majko zašto stavljamo bijeli luk na trpezu?“

Rejhane, Alijina sestra, koja je bila zauzeta farbanjem jaja, koja će staviti na „Sofre haft sin“, odgovori svome bratu: „Bijeli luk, tojest siiir, posjeduje široko ljekovito dejstvo i njega za sofru stavljaju kao simbol izlječenja.“

Starija sestra Maryam, pažljivo i sa ukusom stavi na sofru posudu sa sirćetom i reče svome malom bratu: „Sirće je simbol starosti, strpljenja i izdržljivosti. Alija, hajde ti sad idi u kuhinju i donesi nam „somaq“.“ Ali se zaputi u kuhinju i sa sobom ponese posudu sa somaqom i korpu s jabukama i radosno reče: „Donio sam dva sin-a.“

Majka reče: „Sine, dobro si uradio. Jabuku, tojest siiib, za sofru stavljamo kao simbol zdravlja i ljepote.“

Tog momenta Sohrab, stariji Alijin brat, povika iz sobe: „Mama, gdje mi je nova košulja koju su mi kupila? Ne mogu je naći!“

Ali reče: „Nema veze, obuci nešto drugo.“ Sohrab odgovori bratu: „Za doček Nove godine svi oblače novu odjeću. I ja, također, želim obući novu odjeću.“

Rejhane na sofru postavi zdjelu sa 8 prelijepo ukrašenih šarenih jaja i reče: „Za svakog člana naše porodice ja sam ofarbala po jedno jaje.“ Stara nana tada reče: „Baš ti hvala drago dijete, zaista si ih lijepo ukrasila.“

Otac je stavio nekoliko, potpuno novih i blistavih, novčića na sofru rekavši: „Sohrab, jesi li pronašao svoju novu odjeću ili da ti dođem pomoći?“ Sohrab odgovori: „Hvala ti oče. Našao sam odjeću.“ Ali, svojim djetinjim glasom, upita: „Baba, zašto si stavio novčiće na sofru?“ Otac mu ljubazno odgovori: „Dijete, novac, tojest sekkeha, je simbol bogatstva i obilja. Stavio sam ove novčiće na sofru, nadajući se dobroj zaradi i lijepoj nafaci u Novoj godini.“

Stara nana je uzela zdjelu u kojoj se nalazio „samanu“ i stavila je na sofru, pored ostalih dijelova sofre haft sin i obrati se Aliji: „Dijete, ovo je samanu. Sjećaš li se da smo prošle sedmice ovo kuhali zajedno sa komšinicom. E sada ti prebroj koliko sin-ova ima na sofri, da vidimo ima li ih sedam? Ali reče:

„Oooo samanu je tako ukusan! Ja ću prvo malo jesti samanu, pa ću onda prebrojati koliko ima stvari na slovo sin za sofrom?“ Prostorijom odjeknu smijeh. Stara nana reče: „Dragi Ali, ovaj samanu treba da stoji na sofri, ako želiš jesti, ima još jedna zdjela samanua u frižideru.“

Sohrab uđe u salon, obučen u novo odijelo. Nakon što je otac pohvalio njegovu odjeću reče: „Sohrab, hajde ti sad odnesi posudu s vodom i crvenim ribicama, kako bismo na sofri imali i simbol čistoće i života.“ Tada otac reče: „Djeco požurite, svi se okupite oko sofre da dočekamo Novu godinu, nije ostalo puno vremena!“ Svi posjedaše oko sofre. Ali je nestrpljivo želio nešto reći. Na kraju, nie izdržao i reče: „A gdje je moj poklon?“ Djed je za sofru donio Kur'ani Kerim, nasmijao se i rekao Aliji: „Dijete moje, poklone svih članova porodice sam stavio između stranica Kur'ana, kako bi bili nafakali i hairli vaši pokloni i dobićete ih nakon što nam nastupi Nova godina.“

Alija odahnu i radosno upita djeda: „A djede ko će tebi dati poklon?“ djed ga pogleda i smijući se reče: „Ti si neumoran u postavljanju pitanja.“ Djed mu odgovori: „Dijete moje, najstariji članovi porodice svoj poklon dobijaju od Uzvišenog Boga. Najbolji poklon za mene i nanu je da budemo pored vas, naše djece i unučadi, u momentu nastupanja Nove godine.“ Majka, uz pogled pun zahvale, reče: „Oče, vi ste tako ljubazni. AkoBogda da nam poživite puno godina i da uvijek budete naša potpora. Vaše prisustvo uz sofru haft sin nam donosi bereket i ljepotu.“

Posljednje minute stare godine su bile prikraju. Svi su bili zaokupljeni učenjem dova, u željama za dobrom i uspješnom Novom godinom. Otac je uzeo Kur'an i počeo učiti. Umilni djedov glas, dok je učio poznatu dovu ispraćaja stare i dočeka nove godine ispunio je prostoriju a prisutni mu se pridružiše:

„"Ya Mukalibel kulub ve l ebsar, Ya mudebbire ve-n-Nehar, Ya muhavvile-l-havlu ve-l-ahval havvil-halena ila ahseni-l-hal.“ (O Ti Koji okrećeš naša srca i naše poglede, o Ti koji planiraš noć i dan, o Ti koji smjenjuješ godine i stanja, promijeni naše stanje u najbolje stanje!)

U tom momentu, dok se emitovala jedna vesela numera, televizijski voditelj je objavio: „ Nek vam je sretna i berićetna Nova 1393a godina.“ Nastade veselje među članovima porodice. Međusobno su se izljubili i jedni drugima radosno čestitali Novu godinu. Djed poljubi Kur'an, otvori ga i svima ponaosob podijeli njihove hedije. E sada se svi spremaju kako bi otpočeo novogodišnji obilazak rodbine i prijatelja.

Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina    

Back to top Go down

Nevruz - 21.mart - perzijska Nova godina
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Nova pics
» The K Mart sale flyer in the Sunday morning paper has....
» Logo Time - Nova Satellite Radio
» 87 Nova POOR MPG (It lives @ the fuel Station with large SUVs!)
» 2013 Toyota/Save Mart 350 @ Sonoma - Sprint Cup