๑۩۞۩๑ BOSNIAN MAGIC ๑۩۞۩๑

WELCOME TO BOSNIAN FORUM DEDICATED MAGIC AND FORTUNE TELLING – REGARDS FOR READERS FROM IRAN, SYRIA, EGYPT, IRAQ, FRANCE, GREECE, PALESTINE, SWEDEN, NORWAY, LIBANON, CHINA, BULGARIA, ROMANIA, INDIA, PAKISTAN, USA, AUSTRALIA, UKRAINE, VENEZUELA...

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Latest topics
» Otkrivena lista međunarodnih sponzora DAIŠ-a
Yesterday at 3:16 pm by Donaton

» Šehadet osmog šiitskog imama
Tue Nov 29, 2016 6:48 pm by Donaton

» Bošnjačke basme i bajalice
Tue Nov 29, 2016 6:32 pm by Donaton

» Fear and evil eyes in Bosnian folk medicine
Tue Nov 29, 2016 4:40 pm by Donaton

» Mitologija Bosne i Hercegovine
Mon Nov 28, 2016 2:59 pm by Donaton

» Za liječenje grla
Mon Nov 28, 2016 9:35 am by Emina

» Proročanstvo bosanskih predaka
Mon Nov 28, 2016 9:14 am by Donaton

» Preseljenje na Ahiret plemenitog Poslanika s.a.v.s. i šehadet imama Hasana, mir Božiji njemu
Sun Nov 27, 2016 6:14 pm by Donaton

» Balkanski Bogumili
Sat Nov 26, 2016 6:28 pm by Jasim

December 2016
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Statistics
We have 477 registered users
The newest registered user is royanson

Our users have posted a total of 19491 messages in 1699 subjects
Most active topics
Bošnjačke basme i bajalice
Kako otkriti da li ste žrtva crne magije?
Bogumilstvo i Bošnjaci
Mitologija Bosne i Hercegovine
Bosnian mythology
Pohvala od forumaša
Stare slike, razglednice i poštanske markice iz Bosne i Hercegovine
Najdraži postovi i teme
Vaša pitanja?
Zanimljivi linkovi i web stranice
Top posting users this week
Donaton

Melina

Emina

mnm

Sibila

Sihirbaz

Fata od zlata

Soraya

Delisia

ferka

Keywords
ljubavna tilsum lenormand kalendar falanje talisman skidanje crnom Novac Jinn karte ciganske gatanje ljubavne spells ljubav pecat dzin venerin dove krug magic svijecama black sihir Spell

Share | 

Čestitke povodom godišnjice rođenja hazreti Hasana Mudžtebe, neka je mir na njega

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Donaton
Admin

Broj komentara : 2898
Mjesto : هللا ءاش ام

PostSubject: Čestitke povodom godišnjice rođenja hazreti Hasana Mudžtebe, neka je mir na njega   Sun Jul 13, 2014 6:24 am

Danas, u nedjelju 13. jula 2014. godine, odnosno 15. Ramazana 1435. hidžretske lunarne godine obilježava se godišnjica rođenja hazreti imama Hasana Mudžtebe, neka je mir na njega.

Imam Hasan Mudžteba je rođen polovinom Ramazana treće godine po hidžri u Medini. On je prvo dijete hazreti Ali ibn Ebi Taliba, neka je mir na njega, i hazreti Fatime s.a. – Poslanikove s.a.v.s. kćerke.

Povodom obilježavanja godišnjice njegovog rođenja, širom Irana, u osam hiljada džamija i vjerskih objekata se održavaju prigodni vjerski programi.

Back to top Go down
View user profile
Donaton
Admin

Broj komentara : 2898
Mjesto : هللا ءاش ام

PostSubject: Re: Čestitke povodom godišnjice rođenja hazreti Hasana Mudžtebe, neka je mir na njega   Sun Jul 13, 2014 7:56 pm

Poštovani prijatelji, večerašnji prilog posvetili smo godišnjici rođenja plemenitog i velikodušnog imama Hasana neka je mir na njega.

Kao i svake godine tako i ove u našem programu obilježit ćemo rođenje imama Hasana neka je mir na njega. Sretni smo što je baš u ovom mubarek mjesecu nebo obasjano tvojom svjetlošću. Večeras Mjesec svoju svijetlost ne štedi i poklanja je čitavom Nebu. Večeras volite sve zvjezde jer svaka svjetluca zbog susreta sa tobom. Gospodar te predstavlja melecima, kako bi shvatili mudrost Njegovog stvaranja.

Fascinirajuće je kako povjetarac približava vrijeme ezana ušima onih koji su budni i nestrpljivo čekaju da zaposte. Dok se ti raduješ ramazanu, sličan si Suncu koje se raduje svom izlasku. Zaljubljeni istraživači svoje fenjere gase, zato što su mnogi izgubljenu istinu pronašli i svoje ruke ispružili sa velikodušnim srcima radi zahvale onome koji im je podario opskrbu i udovoljio njihovim željama.

Dragi naši prijatelji, na današnji dan, tj. petnaesti dan mubarek mjeseca ramazana, sunce je izašlo iz kuće Fatime (s.a.) i hazreti Alije (a.s.). Sin koji je u svijetu poznat po svojoj velikodušnosti i plemenitosti, njegov dan rađanja je zapisan u kalendarima pod imenom „Dan poštovanja i udjeljivanja milostinje siromašnim.“

Rođen je imam Hasan a.s. uz posjedovanje najsvetije manifestacije koja je spojena sa nebom i koji je postao prvi unuk posljednje poslanika Islama. Kada je vjest o rađanju imama Hasana a.s., došla u Poslanikove s.a.v.a., uši, njegovo mubarek lice obuzela je neviđena sreća. Dolazili su mnogi ljudi na proslavu njegovog rođenja i Poslaniku, Aliji i Zehri čestitali. Božiji poslanik uzeo je Hasana i primako se njegovom desnom uhu te proučio ezan, dok je na lijevo uho proučio ikamet.

Muhammed s.a.v.a., je sedmi dan nakon njegovog rođenja uze ovna i zaklao ga, nakon čega je kurban podijelio siromašnim ljudima. To je zabilježeno u historijskim kalendarima i tretira se kao praznik. Tačno je, rađanjem ovog velikana otvorena milost za siromašne.

Najstariji unuk Božijeg poslanika s.a.v.a., koji je posjedovao mnogo pozitivnih osobina koje je ispoljavao i koje su dobro poznate svijetu. Poznat je po nepogrešivosti, znanju, prijatnosti i lijepom ponašanju koje je „naslijedio“ od svog djeda i uvaženog oca. Osim toga od Gospodara je nagrađen izrazitom ljepotom i karakterom. Zbog posjedovanja ovakvih karakteristika Gospodar ga je nazvao Hasanom. Druge osobine i karakteristike imama Hasana a.s., su: umjerenost, pobožnost, staloženost, skromnost, hrabrost, dok je darivanje i pomilovanje bilo izraženije od svega.

Imama Hasana a.s., krasila je neizmjerna dobrota i povezanost sa Božijim poslanikom s.a.v.a., i u vezi toga Poslanik s.a.v.a., kaže: „Bože! Ja volim Hasana pa i Ti ga voli! Ko god voli mog Hasana, Bog će njega voljeti.“

Najupečatljivije osobine imama Hasana a.s., njegov izraziti oprost i pomaganje drugim, ove osobine su najbolji primjer i uputa za sve one koji ga vole. On se okorištavao raznim prilikama i sebe izgrađivao da bi udjeljivao. Toliko je udjeljivao da bi osoba koja je siromašna i potrebna milostinje postala samostalna. U historiji je dokumentovano da je ovaj imam dva puta svu svoju imovinu i tri puta polovinu svoje imovine darovao (žrtvovao) na Božijem putu.

U predajama stoji da imam Hasan a.s., nikada nije odbio prosjaka koji mu je došao na vrata. Uvijek je udjeljivao. Kada su ovog imama upitali: „Kako to da nikada nisi siromaha odbio? Imam je odgovorio: Ja sam imam potrebe i tražim od Boga i očekujem Njegov odgovor (mom zahtjevu). Ja se stidim tražiti (od Boga) ako odbijem onoga ko traži od mene. Gospodar je mene navikao da tražim, jer mi uvijek udjeljuje, prema tome ja sam stekao naviku da obratim pažnju na ljude i nafaku koju mi je darovao Bog, ljudima udjeljujem.

U nastavku imam kaže: Kada siromah prilazi meni, ja mu kažem dobro došao, o ti koji mi pružaš priliku da činim dobro u ime onoga koji je od imućnijeg najimućniji. Najbolji dani su momački dani kada te muka natjera da moliš i kada se neko tvojoj molbi odazove.“

Zamahšari u knjigi Rebiul Abrar prenosi od Enesa Ibn Malika predaju u kojoj stoji: Ja sam bio na usluzi Hasana Bin Alije a.s., i vidio sam kada je došla jedna robinja i poklonila mu cvijet. Hasan Bin Alija joj reče: „Ti si na Božijem putu slobodna!“ Kada je Enes ovo vidio prišao je imamu i rekao: „Robinja vam je poklonila jedan bezvrijedan cvijet i time je kupila svoju slobodu?“ Imam mu odgovori: „Ovako je Uzvišeni Bog nas odgojio.“ Nakon čega je dodao „Kada pozdravom pozdravljeni budete, ljepšim od njega otpozdravite…( 86. ajet sure An-Nisa.) Od njenog poklona (cvijeta) vrijednija je njena sloboda.”

Također u predajama stoji dok je halifa Osman sjedio u ćošku jedne džamije, jedan siromah od njega je zatražio materijalnu pomoć, nakon toga Osman mu pokloni 5 dirhema. Siromah nakon toga reče: Uputi me na mjesto nekoga od koga bih mogao dobiti veću pomoć. Osman mu pokaza na imama Hasana i imama Husejna a.s. Siromah ode prema njima i zatraži im materijalnu pomoć. Imam Hasan a.s., mu reče: Tražiti od drugih nije nagrada, to je potreba koje obuhvata sljedeće tri stvari: Otkup za ubistvo ukoliko nisi u mogućnosti da ga uplatiš, ili ukoliko si prezadužen i ne možeš dug otplatit i treće ukoliko si siromašan i bolestan pa nemaš mogućnost da zaradiš. U koje od ove tri stvari tvoje trenutno stanje spada? On odgovori: Zanimljivo, ja sam sebe pronašao u jednom od ove tri stvari koje si nabrojao. Nakon toga imam Hasan a.s., mu iskaza poštovanje i pokloni mu 50 dinara, dok mu imam Husejn pokloni 49 dinara. Kada je ovaj siromah prolazio pored Osmana, Osman mu reče: Jesi li zadovoljan? On odgovori: Ti si pomogao bez pitanja zašto mi je potrebna pomoć? Međutim imam Hasan Ibn Alija a.s., me upitao zašto imam potrebu za pomoći, nakon mog odgovora udjelio mi je 50 dinara. Osman mu reče: Ova porodica je izvor znanja, mudrosti i dobrote. 'Ko može biti poput njih?

Hazreti imam Hasan a.s., u udjeljivanju i pomoći na Božijem putu posjedovao je mnoge pozitivne karakteristike od koje se izdvajaju dvije koje su bile čvrste i nerazdvojive od njegove velikodušnosti. U vezi prve karakteristike Imam a.s., koji je materijalnu imovinu poklanjao drugima kaže: Blagodat mi je darovana preko ljudi koji su imali potrebu za milostinjom, dok sam se ja udjeljivanjem i pomaganjem našao na Božijem putu.“

Druga imamova karakteristika je bila ta da se on trudio da otkrije one kojima je potrebna pomoć, i trudio bi se da im udovolji prije nego bi sami zatražili. Imam Hasan a.s., kaže: „Pravo i iskreno udjeljivanje je onda kada ga udjelite, a da predhodno ta osoba kojoj ste udjelili od vas nije zatražila pomoć.“

Jednog dana jedna osoba koja je bila stanovnik pustinjskog sela došla je kod imama. Prije nego će izraziti svoju potrebu imama naredi odgovornim da mu dodijele sve što se nalazi u skladištu. Kada je otišao do skladišta ustanovio je da se u njemu nalazi roba u vrijednosti od 20 hiljada dirhema, nakon čega je sve poklonjeno ovo čovjeku. Siromah koji je primio nagradu začuđeno reče: O gospodine moj! Niste mi dozvolili da iskažem moju potrebu, niti sam stigao izgovoriti razlog mog dolaska. Hazreti Imam a.s., obrati mu se sljedećim riječima: „Mi smo grupa koja udjeljuje i veoma brzo prašta.“

U Islamu i Kur'anu rečeno je dosta na temu skrivenog udjeljivanja i efekta takve vrste udjeljivanja. Kur'an nam ukazuje na jednu od bitnih stvari koja je obaveza islamske zajednice u vezi udjeljivanja sirotinji i pomaganja istih. S obzirom na svoje materijalne mogućnosti koje ste stekli na halal način tokom svog života, svako od nas je dužan da udjeli dio sirotinji. Gospodar u ajetu 274 sure El-Bekare u vezi udjeljivanja sirotinji kaže:

„Oni koji udjeljuju imanja svoja i noću i danju, tajno i javno, dobiće nagradu od Gospodara svoga; i ničega se oni neće bojati i ni za čim oni neće tugovati.”

Imam Hasan a.s., bio je veliki vođa muslimana, velikodušni donator i pomagač ugroženih. Sa svojom zaradom koju mu je udjeljivao Bog pomagao je ljudima i liječio njihovu bol. Niko u njegovoj blizini nije bio ugrožen, osim pojedinaca koji su živjeli u slabijem materijalnom stanju. Međutim kada bi mu se siromašni obratili, nije im dozvoljavao sa muče oko zahtjeva i da mole za pomoć, nego bi milostinju brzo udovoljavao. Ovakav je bio veliki imam Hasan a.s., koji nikada nije dozvolio da mu se prosjak s njegovog praga vrati obeznađen i tužan.

Poštovani naši slušatelji koji ste uz nas u ovom danu kada obilježavamo rođenje sina Fatimina s.a., pridružite nam se u izgovorima sljedećeg teksta koji će naša srca voditi do kuće Ehlul Beita, do imama Hasana a.s., i zamolimo Gospodara našeg da udovolji našim potrebama i odstrani naše probleme. Izgovarajmo zajedno: “Eselamu Alejkum ya Hasan Bin Aliy! Selam o tebi velikodušni imamu! O Poslanikov unuče! Neka je selam na tebe i tvoj zadatak koji si vjerno obavljao sve dok je tvoje srce kucalo. Selam o tebi čije nesebične ruke nije zaboravila Medina. Tvoje mubarek ime kada izgovaramo u našim dovama je dovoljan razlog primanja naše dove.
Back to top Go down
View user profile

Čestitke povodom godišnjice rođenja hazreti Hasana Mudžtebe, neka je mir na njega
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Bil Beličik - najbolji trener današnjice - deo 2