๑۩۞۩๑ BOSNIAN MAGIC ๑۩۞۩๑

WELCOME TO BOSNIAN FORUM DEDICATED MAGIC AND FORTUNE TELLING – REGARDS FOR READERS FROM IRAN, SYRIA, EGYPT, IRAQ, FRANCE, GREECE, PALESTINE, SWEDEN, NORWAY, LIBANON, CHINA, BULGARIA, ROMANIA, INDIA, PAKISTAN, USA, AUSTRALIA, UKRAINE, VENEZUELA...

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Latest topics
» Magijsko liječenje bolesti
Yesterday at 12:33 by Vidasus

» Mitologija Bosne i Hercegovine
Yesterday at 11:47 by Donaton

» Bošnjačke basme i bajalice
Fri 21 Jul 2017 - 20:51 by Donaton

» VRHUNAC VOLONTERSKE SEZONE NA BOSANSKIM PIRAMIDAMA
Fri 21 Jul 2017 - 20:20 by Mostarac

» Pitanje u vezi boje
Fri 21 Jul 2017 - 13:05 by petros

» Pohvala od forumaša
Tue 18 Jul 2017 - 21:19 by Korkut

» Čaj protiv žučnog kamenca
Tue 18 Jul 2017 - 6:10 by Fata od zlata

» Za smirivanje bolova u stomaku
Tue 18 Jul 2017 - 6:10 by Fata od zlata

» Bolovi u zglobovima
Tue 18 Jul 2017 - 6:02 by Fata od zlata

July 2017
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Statistics
We have 539 registered users
The newest registered user is bhknight

Our users have posted a total of 20979 messages in 1891 subjects
Most active topics
Bošnjačke basme i bajalice
Pitanje o zapisima?
Bogumilstvo i Bošnjaci
Mitologija Bosne i Hercegovine
Pohvala od forumaša
Bosnian mythology
Stare slike, razglednice i poštanske markice iz Bosne i Hercegovine
Liječenje uz pomoć harfova
Lunar Mansion
Ljubavni zapis
Top posting users this week
Donaton

habanera

Fata od zlata

bhknight

Delisia

Riyana

Artemida

ferka

Mostarac

bosanski zmaj

Keywords

Share | 

Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Artemida

Broj komentara : 618
Mjesto : Kranj

PostSubject: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Wed 6 Aug 2014 - 19:16

Da bi se rješili pivskog stomaka potrebno vam je sljedeće:

- oko 150 g očišćenog đumbira,
- 1 kila šećera,
- 2 litre vode,
- 1,5 kilo limuna.

Đumbir narezati na listiće, dodati šećer i vodu, pa staviti da prokuha. Čim prokuha, maknuti sa vatre, poklopiti i ostaviti nekih 14 sati (najbolje preko noći). Nakon 14 sati procijediti. Dodati i svježe ocijeđeni sok od limuna, pa promješati. Sipati sok u staklene boce. Čuvati na hladnom, najbolje u fižideru. Od navedenih količina dobije se oko 3,5 litre soka. Razblažiti sa vodom i piti svaki put nakon obroka.
Back to top Go down
View user profile
Sihirbaz

Broj komentara : 89

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Wed 6 Aug 2014 - 19:20

Odličan recept Smile
Back to top Go down
View user profile
bosanski zmaj

Broj komentara : 114

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Thu 7 Aug 2014 - 4:04

Recept je ok ali mislim da je okus đumbira i limuna za brrrrrrrr  Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
Fata od zlata

Broj komentara : 954
Mjesto : Što ne mogu ja bez straha poginuti od sevdaha

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Mon 25 Aug 2014 - 5:07

Njegova ljekovita svojstva su brojna. Koristi se protiv upala, za obloge protiv otoka, protiv grčeva, za smanjenje bola kod mišićnih i koštanih problema kao što je artritis, kao preventiva protiv prehlade i za smirivanje kašlja, jačanje imuniteta, poboljšava cirkulaciju i sprječava nastajanje ugrušaka krvi, djelotvoran je lijek protiv migrene i protiv gripa.

Đumbir poboljšava pamćenje, djeluje kao blagi afrodizijak, smanjuje mučninu u trudnoći bez štetnih efekata, kao i mučninu kod osoba koje teže podnose putovanja. Antiseptik je, pa uništava mikroorganizme, koristi se protiv iscrpljenosti i umora, jer podiže energiju u organizmu.

Đumbir sadrži u sebi materije koje ubrzavaju metabolizam, pomaže razgradnju mesa i mlijeka u organizmu. On je snažan antioksidans koji pospješuje funkciju jetre i odličan je za detoksikaciju organizma.

Đumbir nema nikakvo štetno djelovanje, ali se ne preporučuje konzumacija više od 5g dnevno.

Đumbir se najviše koristi kao lijek za prehladu i za poboljšanje cirkulacije. Kada se osjeti drhtavica i drugi prvi simptomi prehlade, čaj od đumbira se koristi kao sredstvo za zgrijavanje . Čaj od đumbira se priprema tako što se svježi korijen đumbira isječe na kriške i doda u ključalu vodu, oko 10 kriški đumbira na pola litre vode, ili kafenu kašičicu suhog korijena. Kuha se desetak minuta, a zatim se procijedi. Po želji se dodaju med i limun u čaj. Nema potrebe da ga cijedimo jer đumbir padne na dno šolje. Ovaj napitak je fantastičan način da se zaštitite od prehlada i virusa koji napadaju respiratorne organe. Đumbir sadrži desetak jedinjenja koja deluju antivirusno. Na prvom mestu to su seskviterpeni, jedinjenja koja deluju na rinoviruse. Gingerol i šogaoli smanjuju bol, snižavaju povišenu telesnu temperaturu, sprečavaju kašalj i deluju blago umirujuće. Ovaj napitak preporučuje se i osobama koje treba da se čuvaju moždanih udara, jer đumbir sprečava stvaranje krvnih ugrušaka.

U Aziji postoji tradicija upotrebe đumbira protiv migrene. Kada osjetite da će početi migrena, dvije kašičice sviježeg ili jednu kašičicu suvog đumbira prelijte šoljom ključale vode, promješajte, nacijedite pola limuna i polako popijte kada se malo prohladi. Ovaj napitak pije se na svaka četiri sata u trajanju od četiri dana. Na ovaj način smanjuje se intenzitet bola i proređuju se migrenozni napadi, pa je dobro čaj od đumbira piti preventivno. U kombinaciji sa nanom, đumbir je najefikasnije sredstvo protiv mučnine, naročito ako je u pitanju bolest putovanja, odnosno ako osjećate nagon za povraćanjem dok se vozite brodom ili autobusom.
Back to top Go down
View user profile
Jasminka

Broj komentara : 1460
Mjesto : Između sna i jave

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Tue 26 Aug 2014 - 18:24

Kako je jednostavan recept a vidim po gore tekstu da je đumbir jako zdrav jučer sam napravila ovaj sok. Mogu vam iskreno reći- pomagao kod otapanja naslaga ili ne sok je predivnog okusa i jako mi se sviđa posebno što nije kondeziran kao svi drugi sokovi već baš prirodan a plus to zbog limuna obiluje vitaminom C koji je itekako potreban sada kada ulazimo u hladniji dio godine.
Hvala za recept Artemida i ljubim teeeeeeee I love you I love you I love you I love you I love you
Back to top Go down
View user profile
Artemida

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Thu 28 Aug 2014 - 8:14

Nema na čemu draga Smile I meni se dopada okus soka i često ga napravim jer mi baš paše.
Fato hvala za post o ljekovitosti đumbira.Svako nešto malo doda i ispadne jako zanimljiv post o nečem I love you
Back to top Go down
View user profile
Fata od zlata

Broj komentara : 954
Mjesto : Što ne mogu ja bez straha poginuti od sevdaha

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Thu 18 Sep 2014 - 18:37

Napravila sam sok i sve je super osim sto sam u početku pretjerivala u dozi pa me počeo stomak boliti.Dovoljno je uliti malo u čašu recimo tri velike kašike i nasuti vodu.
Back to top Go down
View user profile
petros

Broj komentara : 102

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Fri 19 Sep 2014 - 7:47

A koliko dugo se pije sok?
Back to top Go down
View user profile
Delisia

Broj komentara : 491
Mjesto : BiH

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Mon 22 Sep 2014 - 11:03

Pa valjda se pije bar nekoliko mjeseci jer ne dolaze rezultati tako brzo kako mi želimo Smile
Back to top Go down
View user profile
ferka

Broj komentara : 362

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Sun 24 Jan 2016 - 20:09

Napravila ovaj sok i jako je ukusan ali imam problem dobijem proljev od njega.
U čemu griješim?
Back to top Go down
View user profile
Artemida

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Sun 24 Jan 2016 - 22:22

Pa uliješ samo malo soka u čašu i onda naliješ vode onako kao za sirup hm šta ja znam recimo na čašu od 2 dc naliješ po dnu i onda razblažiš sa vodom.
Back to top Go down
View user profile
Delisia

Broj komentara : 491
Mjesto : BiH

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Tue 1 Mar 2016 - 21:05

Samo malo pitanjce - da li čim počne ključati sklonim sa šporeta ili mora malo kuhati?
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   

Back to top Go down

Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1