๑۩۞۩๑ BOSNIAN MAGIC ๑۩۞۩๑

WELCOME TO BOSNIAN FORUM DEDICATED MAGIC AND FORTUNE TELLING – REGARDS FOR READERS FROM IRAN, SYRIA, EGYPT, IRAQ, FRANCE, GREECE, PALESTINE, SWEDEN, NORWAY, LIBANON, CHINA, BULGARIA, ROMANIA, INDIA, PAKISTAN, USA, AUSTRALIA, UKRAINE, VENEZUELA...

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Latest topics
» Bošnjačke basme i bajalice
Today at 3:24 pm by Donaton

» Džeko u top 5 napadača Europe
Yesterday at 3:40 pm by Donaton

» Fear and evil eyes in Bosnian folk medicine
Yesterday at 1:17 pm by Donaton

» Limunom do idealnih peta
Tue Dec 06, 2016 8:59 pm by teheranka

» Kako tretirati suhu kožu
Tue Dec 06, 2016 8:54 am by Emina

» Čaj protiv umora
Tue Dec 06, 2016 8:41 am by Emina

» Test 20 lijekova za prehladu: Koji djeluju, a koji su placebo?
Tue Dec 06, 2016 5:42 am by petros

» Završne riječi na suđenju Mladiću - Ključna ličnost na "autoputu za pakao"
Mon Dec 05, 2016 8:27 pm by Donaton

» Closed destiny
Mon Dec 05, 2016 6:35 am by Donaton

December 2016
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Statistics
We have 478 registered users
The newest registered user is Vivianna

Our users have posted a total of 19524 messages in 1706 subjects
Most active topics
Bošnjačke basme i bajalice
Kako otkriti da li ste žrtva crne magije?
Bogumilstvo i Bošnjaci
Mitologija Bosne i Hercegovine
Bosnian mythology
Pohvala od forumaša
Stare slike, razglednice i poštanske markice iz Bosne i Hercegovine
Najdraži postovi i teme
Vaša pitanja?
Zanimljivi linkovi i web stranice
Top posting users this week
Donaton

Jasminka

Emina

teheranka

Riyana

Delisia

Šansel

ferka

petros

Anonimus

Keywords
ljubavne gatanje lenormand ljubavna pecat dzin dove ljubav ciganske svijecama crnom skidanje black Novac krug spells Jinn tilsum sihir venerin falanje kalendar karte Spell talisman magic

Share | 

Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Artemida

Broj komentara : 567
Mjesto : Kranj

PostSubject: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Wed Aug 06, 2014 8:16 pm

Da bi se rješili pivskog stomaka potrebno vam je sljedeće:

- oko 150 g očišćenog đumbira,
- 1 kila šećera,
- 2 litre vode,
- 1,5 kilo limuna.

Đumbir narezati na listiće, dodati šećer i vodu, pa staviti da prokuha. Čim prokuha, maknuti sa vatre, poklopiti i ostaviti nekih 14 sati (najbolje preko noći). Nakon 14 sati procijediti. Dodati i svježe ocijeđeni sok od limuna, pa promješati. Sipati sok u staklene boce. Čuvati na hladnom, najbolje u fižideru. Od navedenih količina dobije se oko 3,5 litre soka. Razblažiti sa vodom i piti svaki put nakon obroka.
Back to top Go down
View user profile
Sihirbaz

Broj komentara : 68

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Wed Aug 06, 2014 8:20 pm

Odličan recept Smile
Back to top Go down
View user profile
bosanski zmaj

Broj komentara : 101

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Thu Aug 07, 2014 5:04 am

Recept je ok ali mislim da je okus đumbira i limuna za brrrrrrrr  Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
Fata od zlata

Broj komentara : 886
Mjesto : Što ne mogu ja bez straha poginuti od sevdaha

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Mon Aug 25, 2014 6:07 am

Njegova ljekovita svojstva su brojna. Koristi se protiv upala, za obloge protiv otoka, protiv grčeva, za smanjenje bola kod mišićnih i koštanih problema kao što je artritis, kao preventiva protiv prehlade i za smirivanje kašlja, jačanje imuniteta, poboljšava cirkulaciju i sprječava nastajanje ugrušaka krvi, djelotvoran je lijek protiv migrene i protiv gripa.

Đumbir poboljšava pamćenje, djeluje kao blagi afrodizijak, smanjuje mučninu u trudnoći bez štetnih efekata, kao i mučninu kod osoba koje teže podnose putovanja. Antiseptik je, pa uništava mikroorganizme, koristi se protiv iscrpljenosti i umora, jer podiže energiju u organizmu.

Đumbir sadrži u sebi materije koje ubrzavaju metabolizam, pomaže razgradnju mesa i mlijeka u organizmu. On je snažan antioksidans koji pospješuje funkciju jetre i odličan je za detoksikaciju organizma.

Đumbir nema nikakvo štetno djelovanje, ali se ne preporučuje konzumacija više od 5g dnevno.

Đumbir se najviše koristi kao lijek za prehladu i za poboljšanje cirkulacije. Kada se osjeti drhtavica i drugi prvi simptomi prehlade, čaj od đumbira se koristi kao sredstvo za zgrijavanje . Čaj od đumbira se priprema tako što se svježi korijen đumbira isječe na kriške i doda u ključalu vodu, oko 10 kriški đumbira na pola litre vode, ili kafenu kašičicu suhog korijena. Kuha se desetak minuta, a zatim se procijedi. Po želji se dodaju med i limun u čaj. Nema potrebe da ga cijedimo jer đumbir padne na dno šolje. Ovaj napitak je fantastičan način da se zaštitite od prehlada i virusa koji napadaju respiratorne organe. Đumbir sadrži desetak jedinjenja koja deluju antivirusno. Na prvom mestu to su seskviterpeni, jedinjenja koja deluju na rinoviruse. Gingerol i šogaoli smanjuju bol, snižavaju povišenu telesnu temperaturu, sprečavaju kašalj i deluju blago umirujuće. Ovaj napitak preporučuje se i osobama koje treba da se čuvaju moždanih udara, jer đumbir sprečava stvaranje krvnih ugrušaka.

U Aziji postoji tradicija upotrebe đumbira protiv migrene. Kada osjetite da će početi migrena, dvije kašičice sviježeg ili jednu kašičicu suvog đumbira prelijte šoljom ključale vode, promješajte, nacijedite pola limuna i polako popijte kada se malo prohladi. Ovaj napitak pije se na svaka četiri sata u trajanju od četiri dana. Na ovaj način smanjuje se intenzitet bola i proređuju se migrenozni napadi, pa je dobro čaj od đumbira piti preventivno. U kombinaciji sa nanom, đumbir je najefikasnije sredstvo protiv mučnine, naročito ako je u pitanju bolest putovanja, odnosno ako osjećate nagon za povraćanjem dok se vozite brodom ili autobusom.
Back to top Go down
View user profile
Jasminka

Broj komentara : 1380
Mjesto : Između sna i jave

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Tue Aug 26, 2014 7:24 pm

Kako je jednostavan recept a vidim po gore tekstu da je đumbir jako zdrav jučer sam napravila ovaj sok. Mogu vam iskreno reći- pomagao kod otapanja naslaga ili ne sok je predivnog okusa i jako mi se sviđa posebno što nije kondeziran kao svi drugi sokovi već baš prirodan a plus to zbog limuna obiluje vitaminom C koji je itekako potreban sada kada ulazimo u hladniji dio godine.
Hvala za recept Artemida i ljubim teeeeeeee I love you I love you I love you I love you I love you
Back to top Go down
View user profile
Artemida

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Thu Aug 28, 2014 9:14 am

Nema na čemu draga Smile I meni se dopada okus soka i često ga napravim jer mi baš paše.
Fato hvala za post o ljekovitosti đumbira.Svako nešto malo doda i ispadne jako zanimljiv post o nečem I love you
Back to top Go down
View user profile
Fata od zlata

Broj komentara : 886
Mjesto : Što ne mogu ja bez straha poginuti od sevdaha

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Thu Sep 18, 2014 7:37 pm

Napravila sam sok i sve je super osim sto sam u početku pretjerivala u dozi pa me počeo stomak boliti.Dovoljno je uliti malo u čašu recimo tri velike kašike i nasuti vodu.
Back to top Go down
View user profile
petros

Broj komentara : 82

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Fri Sep 19, 2014 8:47 am

A koliko dugo se pije sok?
Back to top Go down
View user profile
Delisia

Broj komentara : 461
Mjesto : BiH

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Mon Sep 22, 2014 12:03 pm

Pa valjda se pije bar nekoliko mjeseci jer ne dolaze rezultati tako brzo kako mi želimo Smile
Back to top Go down
View user profile
ferka

Broj komentara : 306

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Sun Jan 24, 2016 9:09 pm

Napravila ovaj sok i jako je ukusan ali imam problem dobijem proljev od njega.
U čemu griješim?
Back to top Go down
View user profile
Artemida

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Sun Jan 24, 2016 11:22 pm

Pa uliješ samo malo soka u čašu i onda naliješ vode onako kao za sirup hm šta ja znam recimo na čašu od 2 dc naliješ po dnu i onda razblažiš sa vodom.
Back to top Go down
View user profile
Delisia

Broj komentara : 461
Mjesto : BiH

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Tue Mar 01, 2016 10:05 pm

Samo malo pitanjce - da li čim počne ključati sklonim sa šporeta ili mora malo kuhati?
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka   Today at 5:04 pm

Back to top Go down

Sok od đumbira skida šlauf oko stomaka
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1