๑۩۞۩๑ BOSNIAN MAGIC ๑۩۞۩๑

WELCOME TO BOSNIAN FORUM DEDICATED MAGIC AND FORTUNE TELLING – REGARDS FOR READERS FROM IRAN, SYRIA, EGYPT, IRAQ, FRANCE, GREECE, PALESTINE, SWEDEN, NORWAY, LIBANON, CHINA, BULGARIA, ROMANIA, INDIA, PAKISTAN, USA, AUSTRALIA, UKRAINE, VENEZUELA...

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Latest topics
» Otkrivena lista međunarodnih sponzora DAIŠ-a
Yesterday at 3:16 pm by Donaton

» Šehadet osmog šiitskog imama
Tue Nov 29, 2016 6:48 pm by Donaton

» Bošnjačke basme i bajalice
Tue Nov 29, 2016 6:32 pm by Donaton

» Fear and evil eyes in Bosnian folk medicine
Tue Nov 29, 2016 4:40 pm by Donaton

» Mitologija Bosne i Hercegovine
Mon Nov 28, 2016 2:59 pm by Donaton

» Za liječenje grla
Mon Nov 28, 2016 9:35 am by Emina

» Proročanstvo bosanskih predaka
Mon Nov 28, 2016 9:14 am by Donaton

» Preseljenje na Ahiret plemenitog Poslanika s.a.v.s. i šehadet imama Hasana, mir Božiji njemu
Sun Nov 27, 2016 6:14 pm by Donaton

» Balkanski Bogumili
Sat Nov 26, 2016 6:28 pm by Jasim

December 2016
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Statistics
We have 477 registered users
The newest registered user is royanson

Our users have posted a total of 19491 messages in 1699 subjects
Most active topics
Bošnjačke basme i bajalice
Kako otkriti da li ste žrtva crne magije?
Bogumilstvo i Bošnjaci
Mitologija Bosne i Hercegovine
Bosnian mythology
Pohvala od forumaša
Stare slike, razglednice i poštanske markice iz Bosne i Hercegovine
Najdraži postovi i teme
Vaša pitanja?
Zanimljivi linkovi i web stranice
Top posting users this week
Donaton

Melina

Emina

mnm

Sibila

Sihirbaz

Fata od zlata

Soraya

Delisia

ferka

Keywords
svijecama ljubav gatanje Novac Jinn ljubavne lenormand talisman falanje kalendar tilsum krug ciganske black dove pecat venerin dzin ljubavna magic Spell sihir crnom skidanje spells karte

Share | 

Sufizam - mistika Islama

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
petros

Broj komentara : 81

PostSubject: Sufizam - mistika Islama   Wed Aug 20, 2014 8:02 pm

Sufizam se, zapravo, ne razlikuje od mistike drugih religija. A mistika vuče korijenje sve do Adema (neka je Božji mir sa njim). Tokom brojnih stoljeća, mistika je uzimala razna obličja, na primjer u mistici Isusa Krista (neka je Božji mir sa njim), monaha, pustinjaka i Božijeg poslanika Muhameda, neka je Božji mir sa njim. Mnogi polažu pravo na rijeku što teče brojnim zemljama, kao da je ona jedino njihova. A u stvari, rijeka je samo jedna.
Stvarnost se ne mjenja. Mjenjaju se ljudi. Ljudi pokušavaju posjedovati istinu, pokušavaju je zadržati za sebe i nastoje držati je dalje od drugih. No, istina izmiče posjedovanju. Ona ne može biti vlasništvo.
Temeljna nit sufizma jest isključivanje posrednika između pojedinca i Boga. Njegov je cilj služiti kao proširenje Boga, a ne biti preprekom u komunikaciji ljudi i Allaha.
Biti derviš, znači služiti drugima i pomagati im, a ne sjediti i moliti. Biti istinski derviš znači podizati one koji su pali, grliti usamljene i one bez prijatelja. Mi ljudi posjedujemo različite sposobnosti. Neki mogu pomagati rukama, drugi jezikom, treći molitvama, a poneki i svojim bogastvom.

Back to top Go down
View user profile
petros

PostSubject: Re: Sufizam - mistika Islama   Wed Aug 20, 2014 8:12 pm

Mnogi lutaju labirintom religija i vjerskih razlika. Oni su poput pasa koji se bore oko jedne kosti i slijede svoje vlastite sebične interese. Rješenje tog problema leži u spoznaji da postoji samo jedan Tvorac, koji se brine za sve nas. Što se više prisjećamo Jednog, to se moramo manje boriti.
Šejhan ili šejh –sufi je poput liječnika, a učenik je onaj ko je u srcu bolestan. Učenik dolazi šejhanu – učitelju, da bi bio izliječen. Istinski šejh će učeniku, da bi izliječio njegovu bolest, prepisati određenu dijetu i izvjesne postupke. Budu li učenici slijedili upute svog šejhana, bit će izliječeni. Ako ne, mogli bi biti razoreni. Bolesnici koji zloupotrebljavaju recepte svog liječnika, igraju se sa vatrom.
Na višoj razini, odnos šejha i učenika je poput grozda i grane na kojoj se nalazi. Šejh spaja grozdove sa stabljikom loze, sa sokom i izvorom soka. Izuzetno je važno razumijeti ovu vezu. To je slično kao sa žaruljom i električnom strujom. Struja je ista. Jedan šejhan ima struju od 20 volti, a drugi od stotinu volti. No, to je ipak isti elektricitet.
Oči su prozori duše. Šejh povezuje učenike tako što ih gleda. U očima šejhana može se nalaziti velika snaga.

Back to top Go down
View user profile
petros

PostSubject: Re: Sufizam - mistika Islama   Wed Aug 20, 2014 8:23 pm

Prvi stupanj na putu za višu razinu je povjerenje. A prvi korak na tom stepenu je povjerenje u svog šejhana – učitelja. Ono dolazi do izražaja u predanosti šejhanu. Ali, kad jednom nađeš svog šejha, tvoja će se arogancija pretvoriti u poniznost, tvoj bijes i tvoje negativnosti postat će dobronamjernost i nježnost. Ovaj prvi korak, jedan je od vrlo velikih.
Nije svako šejh ko nosi turban, neobičnu odjeću ili se nastoji na neki način izdvajati iz svoje sredine. Međutim, kad jednog dana pronađeš šejhana, Božijom voljom, to je prvi korak prema predanosti. Postavljanje pitanja i dvojba, što se danas osobito cijeni na Zapadu, također te može dovesti do istine.  Dapače, u neredu bez misli postoji nešto slijepo. Možda je ipak najbolje najprije pogledati oko sebe, tražiti i razmisliti, a tek potom se odlučiti, kad sve sumnje nestanu, slijediti nekog šejhana.
U našoj tradiciji, općenito se smatra izuzetno nepristojnim sumnjati u šejha, odnosno dovoditi njegov ugled pod znak pitanja. S druge strane, opet, postavljanje pitanja može biti potpuno opravdano, ako ono pridonosi odgovorima na tvoja pitanja, kako bi odnos učenika prema šejhanu postao jasniji i čvršći.
Čak i prorok Ibrahim pitao je Boga: „Kako možeš mrtve ponovo vratiti u život?“ A Bog je odvratio: „Ibrahime (Abrahame)! Zar nemaš povjerenja u Mene“. Na to je Ibrahim odgovorio:“ Znaš da imam povjerenja i Ti znaš šta je u mom srcu. Ali, ja bih to volio vidjeti mojim vlastitim očima“.

Back to top Go down
View user profile
petros

PostSubject: Re: Sufizam - mistika Islama   Wed Aug 20, 2014 8:36 pm

Postoje četiri puta do povjerenja, do vjere. Prvi je put znanja: neko dolazi k tebi i govori ti o nečemu što još nikada nisi vidio. Na primjer, mnogi ljudi govore o toj zemlji (USA), ali ja je nikada nisam vidio. Na koncu, ulazim u avion i gledam tu zemlju vlastitim očima. Kako sam vidio tu zemlju, moja je vjera veća. Sada, kad sam u njoj, moja je vjera postala još veća. Zadnja razina vjere bi bila postati jedno sa tom zemljom. A četiri puta vjere su:
- znati nešto o nečemu
- nešto vidjeti
- biti u nečemu
- nešto postati
Dobro je sumnjati, ali ne treba ostati u sumnji. Sumnja te treba voditi do istine. Ne ostaj zarobljen pitanjem! Razum te, također, može prevariti. Znanje i znanost te mogu varati. Isto tako postoji stanje koje je kod nekih ljudi dio njihovog određenja – da oči – koje vide, prestaju vidjeti, da uši – koje čuju, prestaju slušati, da razum – koji želi pojmiti stvari, prestane shvaćati.
U slučaju proroka Ibrahima, njegov se narod sastojao od onih koji su slavili idole. Abraham je pokušavao pronaći Boga. Pogledao je prema najsjanijoj zvijezdi i rekao: „Ti si moj Gospodar“. Tada je izišao pun Mjesec, mnogo veći i sjajniji od svih zvijezda. Abraham je pogledao prema Mjesecu i rekao: „Ti si moj Gospodar“. Potom je izišlo Sunce, a Mjesec i zvijezde su nestali. Abraham je rekao: „Ti si najveći. Ti si moj Gospodar“. Kad je nastupila noć, Abraham reče: „Moj je Gospodar Jedan koji mijenja stvari i koji ih vraća. Moj je Gospodar Jedan, koji stoji iza promjena“.
Na taj je način, postupno, korak po korak, uspio okrenuti svoj narod od klanjanja idolima prema molitvi jednome Bogu. Tako je spasio svoj narod od krivovjerja. Jedno se može doseći i kroz mnoštvo.

Back to top Go down
View user profile
petros

PostSubject: Re: Sufizam - mistika Islama   Wed Aug 20, 2014 8:47 pm

Postoji borba između Nafa (nižeg Ja) i duše. Ona može potrajati čitav život. Pitanje glasi: „Ko će koga odgojiti?“ ko će biti učitelj?“. Postane li duša učitelj, postat ćeš onaj koji prihvaća istinu. Ako nadvlada niža priroda, postat ćeš onaj koji niječe istinu.
Jednom je sultan jahao ulicama Istanbula. Bio je okružen dvorjanima i vojnicima. Svi stanovnici grada izišli su na ulicu da ga vide. Svi su se poklonili, kad je sultan prolazio. Jedina je iznimka bio derviš obučen u dronjke. Sultan je zaustavio povorku i naredio je da mu dovedu derviša. Htio je znati, zašto mu se nije poklonio.
Derviš je odgovorio: „Okupi pred sobom sve te ljude koji ti se klanjaju. Svi oni žele ono što ti posjeduješ – novac, moć, položaj. Bogu hvala, meni te stvari više ništa ne znače. Osim toga, zašto bi se trebao pokloniti pred tobom, kad imam dva roba, koja su tvoji gospodari?
Gomila se nemirno zatalasala, a sultan je problijedio od bijesa: „Šta time želiš reći?“, viknuo je iz sveg glasa.
„Moji robovi, koji su tvoji gospodari, zovu se srdžba i pohlepa“, odvratio je mirno derviš, gledajući sultana ravno u oči. A tada, budući da je u tom trenutku spoznao istinu, sultan se pokloni pred dervišom.

Back to top Go down
View user profile
petros

PostSubject: Re: Sufizam - mistika Islama   Wed Aug 20, 2014 9:01 pm

Bog je rekao: „Ja, koji sam iznad svih svemira i ne uklapam se u njih, imam mjesto u srcu vjernika“. Istina, Bog se, u biti, ne uklapa u ljudsko srce. On ne može biti ograničen na jednom mjestu. Međutim, Božje riječi nalaze mjesto u srcima svih ljudi. Mi nismo „dio“ Boga, jer Bog je nedjeljiv. Čovječanstvo je djelo Božijeg stvaranja. Božija riječ u našim srcima nas čini Božijim predstavnicima, Božijim namjesnicima. Mi svi smo izraz, vidljivi primjer Boga. Na taj se način Božija milost izražava u nekim ljudima kroz misli i djela, kao Božije suosjećanje u drugima, ili pak kao darežljivost u trećima.
Postoji Božija bit, ali i svojstva, odnosno Božiji atributi. Nama je nemoguće razumijeti Božiju bit. Svojim razumom ipak možemo doći do razumijevanja Njegovih svojstava. Dio izobrazbe sufija se sastoji u nastojanju da Božija svojstva prepozna u samom sebi.
Bog je rekao: „ Moji će me sluge pronaći takvog, kakvog me vide“. To ne znači da će Bog postati drvo ili brijeg, ako si ga neko tako predočuje. Nego, ako Ga vidimo milostivog, kao Onog koji ljubi, ili kao Onog koji je bijesan i osvetoljubiv, da ćemo Ga takvog pronaći.
U sufizmu je dozvoljeno govoriti o svim svojstvima Boga. Na koncu, sufi dostiže toliki stupanj podređenja, odnosno poniznosti da prestaje postavljati pitanja.
Elektricitet je posvuda. Međutim, ako posjeduješ samo tri žarulje, možeš ga vidjeti samo u njima. Ti moraš postati svjestan samog sebe. To je početak, to je put kojim trebaš nastaviti. Jedino poznavanjem samog sebe moći ćeš razumijeti svojstva Boga. Veza sa Bogom se uspostavlja spoznajom samog sebe. Izvan sebe, nećeš ništa pronaći.
Sve stvoreno je Božija manifestacija. Ali, kao što neki dijelovi Zemlje dobivaju više Sunca nego drugi, tako i neki ljudi dobivaju više milosti, odnosno svjetlosti od drugih. Proroci dobivaju najviše Božije svjetlosti. No, pored količine, postoji i kvaliteta. Pri tome se radi o pitanju: Koja će se svojstva manifestirati? Neki ljudi su manifestacija više Božijih svojstava zajedno. Mjesec reflektira svjetlost Sunca. Sunce je istina, a svaki prorok je Mjesec.

Back to top Go down
View user profile
petros

PostSubject: Re: Sufizam - mistika Islama   Wed Aug 20, 2014 9:14 pm

Šta je sufizam?

Sufizam – islamski pojam koji označava askezu, odnosno mistiku, stvorili su islamisti 19.stoljeća prema arapskoj riječi teswuf – što znači askeza. Pojam je izveden od riječi suft (arapska riječ suf znači vuna) – koja se odnosi na čovjeka obučenog u vuneno odijelo. Naime, prvi asketi-lutalice su oblačili proste vunene burnuse, jer su prezirali raskoš svijeta. Sufizam se javlja već u 7.odnosno 8.stoljeću, a razvija učenje Kur'ana o mističnom i eshatološkom sjedinjenju sa Allahom. U tom se učenju osjeća uticaj pustinjaka, maniheizma, neoplatonizma i indijske filozofije. Sufi se povlače iz svjetovnog života, odriču se užitaka, a posvećuju se recitiranju ajeta iz Kur'ana i kontemplaciji. Ti monasi-prosjaci poznatiji su pod imenom derviši.

Sufizam nije jedinstven, pa je ponekad, u opreci sa tumačenjem šijita i sunita. Sa Al-Ghazalijem sufizam ulazi u područje takozvanog pozitivnog islama i njegovih pravovjernih učenja. Također se organiziraju derviški redovi, a grade se i mistično-teološki sustavi. Njihovi se predstavnici nazivaju šejhani. Svoj najveći uspon sufizam doživljava nakon raspada Bagdadskog kalifata u razdoblju od VIII do XIV stoljeća. U arapskoj i perzijskoj poeziji, sufizam se javlja kao pjesničko usmjerenje u obliku pjesama posvećenih ljubavi i vinu, u kojima se simbolički prikazuje mistično iskustvo, ekstaza i sjedinjenje s božanstvom.
Back to top Go down
View user profile
Geron

Broj komentara : 429
Mjesto : Berlin

PostSubject: Re: Sufizam - mistika Islama   Thu Aug 21, 2014 1:03 pm

Prilično zanimljivi postovi o sufizmu Smile
Bravo petros Smile
Back to top Go down
View user profile
Anonimus

Broj komentara : 98
Mjesto : Kosovo

PostSubject: Re: Sufizam - mistika Islama   Fri Aug 22, 2014 5:50 am

Za derviše se oduvjek govorilo da imaju veću duhovnu snagu od hodža i da je derviška hamajlija djelotvornija od one koju napiše hodža.Po tome se moglo odmah razjasniti narodno mišljenje o šejhovima i dervišima.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Sufizam - mistika Islama   Today at 6:59 pm

Back to top Go down

Sufizam - mistika Islama
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1