๑۩۞۩๑ BOSNIAN MAGIC ๑۩۞۩๑

WELCOME TO BOSNIAN FORUM DEDICATED MAGIC AND FORTUNE TELLING – REGARDS FOR READERS FROM IRAN, SYRIA, EGYPT, IRAQ, FRANCE, GREECE, PALESTINE, SWEDEN, NORWAY, LIBANON, CHINA, BULGARIA, ROMANIA, INDIA, PAKISTAN, USA, AUSTRALIA, UKRAINE, VENEZUELA...

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Latest topics
December 2016
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Statistics
We have 477 registered users
The newest registered user is royanson

Our users have posted a total of 19517 messages in 1705 subjects
Most active topics
Bošnjačke basme i bajalice
Kako otkriti da li ste žrtva crne magije?
Bogumilstvo i Bošnjaci
Mitologija Bosne i Hercegovine
Bosnian mythology
Pohvala od forumaša
Stare slike, razglednice i poštanske markice iz Bosne i Hercegovine
Najdraži postovi i teme
Vaša pitanja?
Zanimljivi linkovi i web stranice
Top posting users this week
Donaton

Jasminka

Emina

Delisia

Šansel

ferka

petros

Anonimus

Mostarac

Keywords
kalendar Novac krug spells gatanje tilsum ljubavna dove pecat venerin talisman ljubav Spell Jinn lenormand magic dzin karte falanje ciganske black skidanje ljubavne svijecama sihir crnom

Share | 

Zajedno sa devetom zvijezdom Imameta

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Donaton
Admin

Broj komentara : 2902
Mjesto : هللا ءاش ام

PostSubject: Zajedno sa devetom zvijezdom Imameta   Thu Sep 25, 2014 6:39 am

Zadnji dan mjeseca zulkade je podsjetnik nemilog i tužnog događaja za čitav islamski svijet i prijatelje ehli-bejta, neka je mir na njih.
Na ovaj dan 220-e hidžretske godine, Imam Muhamed ibn Ali, neka je mir na njega, poznat kao Dževad je smaknut po naredbi Mu'tesima, abasidskog halife. Mi vam cijenjeni slušaoci i ovim putem i ovom prilikom izražavamo saučešće i žaljenje zbog šehadeta ovog čistog potomka Muhameda s.a.v.s. U ovoj emisiji ćemo govoriti o njegovom blagoslovljenom životu.
Allah dž.š. u suri al-Ahzab, ajet 40, Božijeg Poslanika s.a.v.s. je nazvao pečatom svim poslanika. To znači da je poslanstvo završeno dolaskom Muhameda a.s. najava kraja poslanstva je značila da ljudi nakon Muhameda a.s. ne traže drugog poslanika i da svi izaberu jednu vjeru, a to je islam. Kur'an, također, postaje osovina koja oko sebe okuplja sve muslimane. Pojašnjen je stepen i položaj imameta i liderstva narodom posredstvom Božijeg Poslanika a.s. Abdul-Melik Džuvejni Šafe'i, poznati sunijski muhadis, od Muhameda a.s. prenosi sljedeći hadis: „Ja sam predvodnik svih Poslanika, a Alija ibn Ebi Talib je predvodnik i velikan svih nasljednika. Zaista će nakon mene biti 12 mojih nasljednika. Prvi od njih je Alija, a posljednji Mehdi." U poznatom hadisu Džaber ibn Abdullaha Ensarija, kojeg prenosi od poznatih Poslanikovih a.s. ashaba, se kaže: „Kada je objavljen 59-i ajet sure An-Nisa' i kada su ljudi pozvani da se pokore nosiocima vlasti, ja sam upitao Božijeg Poslanika: „Božiji Poslaniče, mi znamo za Boga i Njegova Poslanika, potrebno je da znamo i ko su nosioci vlasti." Božiji Poslanik s.a.v.s. je odgovorio: „O Džabire oni su moji nasljednici i imami poslije mene. Prvi od njih je Alija ibn Ebi Talib i onda po redu: Hasan ibn Ali, Husejn ibn Ali, Muhamed ibn Ali, koji je u Tevratu poznat kao Bakir i ti ćeš ga vidjeti u svojoj starosti i kada god ga vidiš prenesi mu selame od mene. Nakon Muhamed ibn Alija dolaze sljdeće osobe, Dža'fer ibn Muhamed, Musa ibn Dža'fer, Ali ibn Musa, Muhamed ibn Ali, Ali ibn Muhamed, Hasan ibn Ali i nakon njega je njegov potomak čije je i ime (Muhamed) i nadimak (Ebul-Kasim) kao kod mene. On će nestati, tako da ga ljudske oči neće vidjeti i njegovo izbivanje će potrajati toliko dugo da će samo oni čiji je iman zaista jak, i dalje vjerovati u njega."
Ime devetog Imama je Muhamed, njegov nadimak  je Ebu Dža'fer a njegove poznate titule su Taqi i Dževad, što govori o njegovoj izvanrednoj bogobojaznosti i velikodušnosti. Njegov cijenjeni otac se zvao Imam Reza, neka je mir na njega, dok se njegova majka zvala Khizran. Imam Dževad, neka je mir na njega je postao Imam sa sedam godina, nakon šehadeta svoga oca. S obzirom da je Imam Dževad prvi nasljednik Muhameda a.s. koji je imamet preuzeo sa svega 7 godina, razumljivo je da kada čujete ovaj podatak, da se zapitate kako je on mogao u tako ranoj mladosti da preuzme tako veliku i tešku odgovornost imameta i predvodništva muslimana? Zar je moguće da čovjek u tako ranoj mladosti toliko bude spreman i dorastao da preuzme mjesto nasljednika Božijeg Poslanika s.a.v.s.?
Odgovarajući na ova pitanja mora se obratiti pažnja na sljedeće: tačno je da period razvoja i tjelesnog i umnog sazrijevanja obično ima svoje granice, ali to nema nikakvog značenja kada Uzvišeni Allah, zbog nekog interesa i koristi, taj period skrati nekim Svojim odabranim robovima. U ljudskoj zajednici od početka do danas postojale su osobe, koje su bile obasute posebnom pažnjom i milošću svoga Gospodara i koje su u ranoj mladosti bile postavljane na mjesto lidera i predvodnika ummeta. Kao što se u Kur'anu navodi kazivanje o hazreti Jahjau i njegovom risaletu i kako je u ranoj mladosti odabran da bude predvodnik: „ I dali smo mu sud (kao) djetetu." (sura Maryam, ajet 12)
S druge strane imamo mu'džizu hazreti Isaa a.s. u periodu kada je beba bio. Kao što i sami znamo da bi dijete počelo da priča, potrebno je otprilike da prođe 12 mjeseci, međutim hazreti Isa a.s. je, u periodu od nekoliko dana nakon rođenja, progovorio i žestoko stao u zaštitu svoje majke, koja je Allahovom Voljom i Moći ostala u drugom stanju iako nije imala muža i koja je rodila dijete i zbog toga je bila oštro osuđena i nepravedno osuđena. (sura Maryam, ajeti 30-33)
Imam Dževad, neka je mir na njega je, također, u mladosti određen da bude vođa islamskog ummeta. Njegova mladost, za mnoge ljude pa čak i alime i učenjake tog vremena je bila tema rasprava i čak su neki jedva i povjerovali u to. Naravno, ovo pitanje je drugačije primljeno kod simpatizera ehli-bejta. Većina njih su imamet prihvatali kao Božiju odredbu i to što je Imam bio veoma mlad nije nikoga zabrinjavalo. Prema historijskim navodima, nakon šehadeta Imama Reze, neka je mir na njega, jedna grupa ljudi se okupila kako bi razmatrali pitanje nasljedstva Imama Reze. Junus ibn Abdu-Rahman je bio Imamov čovjek od povjerenja je rekao: „Dok ovaj nasljednik, tojest Imam Dževad, neka je mir na njega, ne poraste, šta da radimo?"  U tom momentu, drugi Imamov ashab Rejjan ibn Selt ustade sa svog mjesta i prokomentarisa: „Imamet Imama Dževada dolazi od Allaha dž.š.  i kada je tako, onda i novorođenče staro jedan dan ima stepen šejha a ako nije od Allaha dž.š. onda i da ima sto godina on je poput ostalih ljudi."
Shodno tome, izrazita mladost Imama Dževada nije nikako poljuljala vjerska uvjerenja simpatizera ehli-bejta, međutim ono što je za njih bilo važno je to da Imam Dževad treba biti poput ostalih Imama kada je u pitanju znanje i učenost. Međutim, sveobuhvatno znanje Imama Dževada je dokazano što putem brojnih skupova koji su upriličeni od strane Ma'muna, abasidskog halife, kako bi suočio Imama Dževada i istaknutu ulemu, a također i putem brojnih pitanja postavljenih od strane simpatizera ehli-bejta. Ali ibn Ibrahim od svog oca prenosi: „Nakon šehadeta osmog imama, krenuli smo da zijaretimo Bejtullah i nakon toga smo odlučili posjetiti Imama Dževada, neka je mir na njega. Tamo su bili okupljeni brojni simpatizeri ehli-bejta, u anmjeri da posjete Imama Dževada. Abdullah ibn Musa, amidža Imama Dževada, neka je mir na njega, je bio učeni starac, a na njegovom čelu su bili tragovi ibadeta je došao u posjet Imamu Dževadu, izarzio mu je duboko poštovanje i poljubio ga u čelo.
U tom momentu iz mase je ustao jedan muškarac i postavio pitanje Abdullah ibn Musi, amidži Imama Dževada. Međutim, Abdullah je nepovezano odgovorio. Imam Dževad, neka je mir na njega se veoma rastužio čuvši njegov odgovor i reče Abdullah ibn Musi: „Dragi amidža, boj se Allaha! Boj se Allaha! Veoma je teška i velika je stvar da se na Kijametskom danu nađeš pred Allahom dž.š.  i da ti Allah dž.š. kaže: Zašto si bez znanja davao fetve ljudima?" Abdullah ibn Musa reče: Istinu govoriš vođo! Kajem se za svoja djela. Okupljeni narod je bio veoma iznenađen čuvši ovaj razgovor i upozoriše Imama Dževada: O predvodniče naš, da li dozvoljavaš da te pitamo za naše probleme?"
Imam Dževad, neka je mir na njega, reče: „Da". I oni su postavljali brojna pitanja a Imam Dževad je na sva pitanja, sa potpunom sigurnošću i bez zastajkivanja, davao odgovore.
U vrijeme Imama Dževada, neka je mir na njega desila se kulturna revolucija i nesvakidašnji naučni procvat, dok su se širom zemlje otvarali univerziteti i razredi u kojima su se vodile rasprave i razgovori. Nikolson, zapadni poznavalac Bliskog Istoka vezano za ovaj period  je rekao sljedeće: „Usljed povećanja bogatstva i trgovačkih poslova u vrijeme Abasida se desila kulturna revolucija, kojoj istok prije ovoga nije nikada svjedočio, tako da su svi ljudi bili u potrazi za znanjem i naučnim istraživanjem. U to vrijeme ljudi su putovali na tri kontinenta, kao bi što više znanja stekli i poput rodne palme vraćali bi se u svoje gradove i od onog što su imali sa sobom davali su tragaocima znanja."
S druge strane, uporedo sa prodorom filozofske grčke misli i kršćanskih stavova, abasidska vlada je, koristeći se postojećim dokazima u nekim vjerskim pravcima, donosila vjerske presude u slučajevima gdje nisu imali razloga da opravdaju svoje neispravne poteze. U takvim uslovima Imam Dževad, neka je mir na njega je utemeljio slobodnu raspravu. On je na Ma'munovom dvoru vodio rasprave sa svjetskim učenjacima i misliocima  i preciznim naučnim i vjerskim dokazima, dokazivao da je znanje fakiha sa dvora bilo ništavno u usporedbi sa znanjem nasljednika Božijeg Poslanika s.a.v.s. Stalni porazi ustrojstva hilafeta u oblasti filozofske i vjerske tematike su uzrokovali da abasidski halifa osjeti ulogu i uticaj Imama Dževada, neka je mir na njega, u uspostavljanju sumnji među učenjacima i fakihima. Zbog toga je i izdao naredbu o smaknuću Imama Dževada, neka je mir na njega, da bi se oslobodio daljnjih nastojanja i djelovanja Imama Dževada.
Back to top Go down
View user profile

Zajedno sa devetom zvijezdom Imameta
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1